BiznesINFO.pl
PKN Orlen chce przejąć kioski Ruchu

Wikimedia Commons/Artur Andrzej/CC1.0

PKN Orlen ma przejąć Ruch. Kioski czeka mała rewolucja

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Nowe otwarcie kiosków Ruch? Prezes PKN Orlen nie ukrywa, że chciałby do końca tego roku przejąć tę sieć dystrybucyjną.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazuje, że chciałby aby do końca tego roku grupa Orlen przejęła działalność Ruchu. Jak informuje portal Money, niegdyś świetnie prosperujący biznes sieci kiosków w ostatnim czasie nieco podupadł. Czy grupie Ruch uda się przeżyć ponowny rozkwit w ramach paliwowego Orlenu?

Orlen przejmie Ruch?

Jak informują dziennikarze z portalu Money.pl, jest coraz bliżej do zapowiadanego od pewnego czasu przejęcia Ruchu przez PKN Orlen. Prezes Obajtek na swoim Twitterze zakomunikował, że liczy iż transakcję uda się domknąć jeszcze w tym roku.

Money wskazuje jednak, że w oficjalnym systemie ESPI, gdzie publikowane są najważniejsze komunikaty dla spółki na próżno szukać informacji o planowanym przejęciu.

Co oznaczać będzie zmiana w strukturze właścicielskiej sieci Ruch? Cytowany portal wskazuje, że w kioskach pojawią się między innymi znane ze stacji benzynowych Orlenu hot-dogi.

Obajtek wskazuje, że czeka na prawomocne rozstrzygnięcie sądu. Decyzja Temidy zamknie proces przejęcia Ruchu przez PKN Orlen.

Z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną decyzję na przejęcie Ruchu przez Orlen. Wskazano przy tym na warunki jakie muszą zostać spełnione by procedura przejęcia przebiegła bez monopolizacji rynku przez jeden podmiot.

– Mamy konkretny plan rozwoju spółki Ruch, który wzmocni segment detaliczny Grupy Orlen i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw – przytacza wypowiedź Daniela Obajtka portal Money.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Podział grupy

Ruch ma stać się w większości własnością PKN Orlen. Koncern zgodnie z podpisaną w czerwcu umową intencyjną stanie się właścicielem 65 proc. akcji Grupy Ruch. Pozostałem głosy w radzie nadzorczej mają zostać podzielone między PZU, PZU Życie i Alior Bank. Ponadto należący do grupy kapitałowej PZU bank obiecał, że umorzy Ruchowi wierzytelności opiewające na kwotę 87,5 mln złotych.

Program przejęcia zakłada wcielenie w życie programu restrukturyzacji spółki Ruch. Jak wskazuje Money kluczowe mają być: rozwój nowoczesnej sprzedaży oraz dalsza ekspansja na rynku przesyłek i usług kurierskich.

Ruch poprzez spółki zależne odpowiada za zarządzanie nieruchomościami, prenumeraty czy marketing. Ponadto sieć jest zarządcą licznych kiosków i saloników prasowych oraz dystrybutorem prasy i książek. Od kilku lat firma rozwija się na rynku usług kurierskich.

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >