Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać? Podpowiadamy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:14

Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać? Podpowiadamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać ze sobą, by dobrze wypaść? Warto bowiem pamiętać, że przez cały proces rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani. O tym, jakie pozostawimy wrażenie, decyduje także nasze przygotowanie nie tylko pod względem merytorycznym, ale także czysto fizycznym. Mowa tutaj o odpowiednim stroju na rekrutację, ale takż wszystkich gadżetach, jakie ze sobą przyniesiemy.

No właśnie - o czym pamiętać szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Co zabrać, by wyjść na osobę zorganizowaną i przygotowaną pod każdym względem? Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na spotkanie z rekruterami przede wszystkim. Niewątpliwie nasze szanse na rekrutaje wzrosną, kiedy zrobimy dobre wrażenie.

Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać ze sobą?

Na rozmowę kwalifikacyjną należy zabrać przede wszystkim notes i długopis. Choć wiele osób przekonuje obecnie, że w zasadzie nie są to sprzęty potrzebne, bo notować można na telefonie, to nie jest to polecanym sposobem zapisywania informacji na rozmowie kwalifikacyjnej. Siedząc w telefonie podczas rozmowy z rekruterem, nawet zapisując najważniejsze przez niego przekazywane informacje, będziemy wyglądali, jakbyśmy przewijali Facebooka.

Wielu ekspertów w dziedzinie HR poleca na rozmowę kwalifikacyjną wziąć także swoje referencje. Te mogą w bardzo znaczny sposób wpłynąć na końcową ocenę naszej kandydatury. Rekruterzy niewątpliwie przychylniejszym okiem spojrzą na kogoś, kto może pochwalić się dokumentami poświadczającymi pracowitość i umiejętności kandydata. Co więcej, referencje są bezpośrednim poświadczeniem informacji, które zawarliśmy w CV.

CV i list motywacyjny także się przydadzą na rozmowie rekrutacyjnej. Prowadzący wywiad może bowiem po prostu zapomnieć przynieść wcześniej wysłanych przez nas dokumentów, a trudno prowadzić rozmowę kwalifikacyjną bez odpowiednich papierów dotyczących umiejętności i doświadczenia danej osoby. Nawet jeżeli rekruter będzie miał CV i list motywacyjny, warto wziąć kopię ze sobą. Wypadniemy wówczas na osobę przygotowaną na każdą ewentualność.

Także zapisane na kartce pytania do rekrutera mogą być bardzo przydatne. W stresie często zapominamy tego, czego chcieliśmy się dowiedzieć od osoby przeprowadzającej rozmowę, przez co ta się spłyca. Odpowiednio przygotowane przed rozmową pytania, które będziemy chcieli zadać rekruterowi niewątpliwie pomogą nam zachować rezon i pewien rygor rozmowy.

W internecie znaleźć można informacje także o tym, że rzeczami polecanymi do wzięcia ze sobą na rozmowę są chusteczki higieniczne i butelka wody mineralnej. Te pierwsze pomogą zachować czystość i uratują nasz wygląd, nawet jeśli na kilka chwil przed rozmową ubrudziliśmy się kawą czy poprawiając makijaż. Butelka wody zaś, podobnie jak lista pytań do rekrutera, ustrzeże nas przed nadmiernym wpływem stresu, kiedy zaschnie nam po prostu w gardle.