Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rozmowa kwalifikacyjna: co mówić? Podpowiadamy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 23.06.2019 02:00

Rozmowa kwalifikacyjna: co mówić? Podpowiadamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: co mówić, jak się zachowywać, o czym opowiedzieć osobie rekrutującej?  Warto dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna: co mówić?

Wybierając się na rozmowę rekrutacyjną warto wiedzieć, co się chce powiedzieć osobie, która będzie ją przeprowadzać. Poza przygotowaniem się na pytania: “Powiedz coś o sobie”, “Jakie jest twoje doświadczenie” czy “Dlaczego nadajesz się do tej pracy” dobrze jest pamiętać o jeszcze kilku innych sprawach, które warto poruszyć na takim spotkaniu.

  • Zadawaj dobre pytania

Najlepsza rzecz, jaką kandydat może zrobić podczas rozmowy kwalifikacyjnej to zadawanie dobrych pytań. Pokazuje to, że jesteś skoncentrowany na rozmowie oraz że jesteś naprawdę zainteresowany ofertą pracy oraz zrozumieniem działania firmy. Zazwyczaj na koniec rozmowy osoba rekrutująca daje możliwość zadawania pytań. O co można spytać? Sugerujemy takie pytania jak “Jakie są największe problemy krótko- i długoterminowe, na których musiałbym się skupić na tym stanowisku?” czy “Jakie możliwości rozwoju daje ta firma?”.

  • „To dobre pytanie”

Używaj tego wyrażenia zamiast mówić „nie wiem”, jeśli jakieś pytanie cię zaskoczy. Da ci to trochę czasu na zastanowienie się, wypełni ewentualną ciszę, a także podkreśli twoje zainteresowanie.

  • Podkreślaj swój entuzjazm i elastyczność

Niezależnie od tego, czy chodzi o ewentualne obowiązki zawodowe, potencjalną datę rozpoczęcia pracy, czy po prostu czas na drugą rozmowę - podkreślaj swoją elastyczność, dzięki temu sprawdzisz wrażenie osoby bezkonfliktowej, entuzjastycznie nastawionej i takiej, z którą ​​łatwo się dogadać.

  • Udowodnij, że wiesz sporo o firmie

Przed rozmową zapoznaj się dobrze ze stroną internetową firmy. Zwróć uwagę na produkty czy usługi, które oferuje, a także na jej misję. Podczas rozmowy postaraj się podkreślać cechy ważne dla potencjalnego pracodawcy czerpiąc z informacji zawartych na stronie.

  • Pokaż swoje zdecydowanie

Znajomość motywacji kandydata jest ważna dla potencjalnego pracodawcy. Podczas rozmowy pokaż, że nowe stanowisko pracy będzie idealnie pasować do twoich zawodowych planów na przyszłość oraz że wiele możesz osiągnąć na tym stanowisku.