BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatni dzwonek na rozliczenie. 1,2 mln podatników do dziś powinno złożyć PIT
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Ostatni dzwonek na rozliczenie. 1,2 mln podatników do dziś powinno złożyć PIT

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Rozliczenie PIT-28 - ostatnia szansa

W ubiegłych latach rozliczenie PIT-28 należało wysłać do końca stycznia. Od 2020 roku termin upływa wraz z końcem lutego, jednak ponieważ 29 lutego wypadł w sobotę, to w drodze wyjątku czas na wysłanie rozliczenia jest jeszcze dzisiaj, w poniedziałek 2 marca.

Jak podaje “DGP”, z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych korzysta ponad 1,2 mln podatników. Jednak niewielu z nich otrzymało wypełnione rozliczenie za 2019 rok w ramach usługi Twój e-PIT. Zaliczają się do nich osoby, które w ubiegłym roku uzyskały przychody m.in. z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Fiskus nie wypełnił jednak rozliczenia przedsiębiorcom.

Rozliczenie trzeba zaakceptować i wysłać

Gazeta przypomina podatnikom, którzy postanowili skorzystać z usługi Twój e-PIT, że wypełnione przez skarbówkę rozliczenie PIT-28 należy zaakceptować i wysłać. Nie ma co liczyć na automatyczną wysyłkę, jak w przypadku PIT-37, która następuje po 30 kwietnia.

 Podatnik ma też możliwość odrzucenia rozliczenia wypełnionego przez fiskus i wypełnić je samodzielnie. Warto pamiętać, że stosowanie ryczałtu wyklucza preferencyjne rozliczenie z małżonkiem i przewidziane dla samotnych rodziców. Nie można też wykorzystać ulgi prorodzinnej.

Rozliczenie PIT-28 - co można odliczyć?

Takie osoby mogą odliczyć od przychodu stratę z lat poprzednich, składki na ubezpieczenia społeczne, ulgę termomodernizacyjną, ulgę rehabilitacyjną, ulgę internetową, darowizny oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Przy czym warto pamiętać, że fiskus nie uwzględni w usłudze Twój e-PIT ulg i darowizn - trzeba to zrobić samodzielnie.