BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ostatni dzwonek na rozliczenie. 1,2 mln podatników do dziś powinno złożyć PIT

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rozliczenie PIT-28 za 2019 rok można złożyć jeszcze tylko dzisiaj. To już ostatni moment na wysłanie rozliczenia do urzędu skarbowego - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Rozliczenie PIT-28 - ostatnia szansa

W ubiegłych latach rozliczenie PIT-28 należało wysłać do końca stycznia. Od 2020 roku termin upływa wraz z końcem lutego, jednak ponieważ 29 lutego wypadł w sobotę, to w drodze wyjątku czas na wysłanie rozliczenia jest jeszcze dzisiaj, w poniedziałek 2 marca.

Jak podaje “DGP”, z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych korzysta ponad 1,2 mln podatników. Jednak niewielu z nich otrzymało wypełnione rozliczenie za 2019 rok w ramach usługi Twój e-PIT. Zaliczają się do nich osoby, które w ubiegłym roku uzyskały przychody m.in. z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Fiskus nie wypełnił jednak rozliczenia przedsiębiorcom.

Rozliczenie trzeba zaakceptować i wysłać

Gazeta przypomina podatnikom, którzy postanowili skorzystać z usługi Twój e-PIT, że wypełnione przez skarbówkę rozliczenie PIT-28 należy zaakceptować i wysłać. Nie ma co liczyć na automatyczną wysyłkę, jak w przypadku PIT-37, która następuje po 30 kwietnia.

 Podatnik ma też możliwość odrzucenia rozliczenia wypełnionego przez fiskus i wypełnić je samodzielnie. Warto pamiętać, że stosowanie ryczałtu wyklucza preferencyjne rozliczenie z małżonkiem i przewidziane dla samotnych rodziców. Nie można też wykorzystać ulgi prorodzinnej.

Rozliczenie PIT-28 - co można odliczyć?

Takie osoby mogą odliczyć od przychodu stratę z lat poprzednich, składki na ubezpieczenia społeczne, ulgę termomodernizacyjną, ulgę rehabilitacyjną, ulgę internetową, darowizny oraz wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Przy czym warto pamiętać, że fiskus nie uwzględni w usłudze Twój e-PIT ulg i darowizn - trzeba to zrobić samodzielnie.

Tagi:

Urząd SkarbowyPITFiskus

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >