BiznesINFO.pl
EN 01521955 0421

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Rosja grozi Finlandii, jeżeli ta wejdzie do NATO. Chcą uderzyć w jej gospodarkę

8 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Kanał Saimaa przebiegający przez terytorium Finlandii i Rosji łączy fińskie jeziora z Morzem Bałtyckim. Finlandia od 1962 r. dzierżawi najpierw od ZSRR a teraz od Rosji część kanału, aby móc dostarczać do portów nad Bałtykiem głównie drewno. Rosja zagroziła, że jeżeli Finlandia zamierza wejść w struktury NATO, to wymówi dzierżawę połączenia.

Kanał Saimaa zbudowany w XIX w. do 1944 r. znajdował się tylko w granicach Finlandii, jednak w wyniku działań drugiej wojny światowej i radzieckiej ofensywy nastąpiło przesunięcie granicy, co sprawiło, że część kanału, wraz z portem w Wyborgu znalazła się po stronie Związku Radzieckiego. W 1962 r. ZSRR wydzierżawił Finlandii swoją część kanału.

Dzierżawa Kanału Saimaa została w 2010 r. przedłużona na kolejne 50 lat przez obie zainteresowane strony. Kreml zamierza jednak powołać się na "nowe okoliczności" jeśli Finlandia będzie zmierzała wejść w struktury NATO, pisze portal helsinkitimes.fi.

O pomyśle wymówienia dzierżawy Kanału Saimaa powiedział gazecie „Izwiestia” Dmitrij Nowikow, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Dumy Państwowej.

Kanał Saimaa jako element nacisku

Umowa dzierżawy jasno tłumaczy jednak, że Finlandia nie ma prawa wykorzystywać kanału do transportów wojskowych, niezależnie od bandery statków. Jeżeli Helsinki postanowią więc wejść do NATO i tak nie będą mogły legalnie udostępnić kanału natowskiej flocie.

Wymówienie dzierżawy kanału byłoby jednak dla Rosji dotkliwą stratą finansową, nie mówiąc już o braku prawnych przesłanek ku wymówieniu zawartej umowy. Moskwa nie jest w stanie rozwiązać umowy samodzielnie, musi ona obyć się za porozumieniem stron.

Jeżeli jednak Rosja podejmie kroki w kierunku blokady Kanału Saimaa, Finowie będą mogli przerzucić się na transport lądowy nad Morze Bałtyckie. Będzie to rozwiązanie dużo droższe, jednak stabilniejsze, biorąc pod uwagę zapędy Moskwy.

Finlandia w strefie wpływów Rosji

Chociaż po drugiej wojnie światowej Finlandia nie znalazła się w bloku wschodnim, to ZSRR miało znaczący wpływ na jej politykę zagraniczną.

W 1948 r. Kreml wymusił na Finlandii podpisanie Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy, który wymusił na Finlandii neutralność w nadciągającej zimnej wojnie. Traktat nie pozwalał również Finlandii na wchodzenie w skład takich organizacji jak Unia Europejska czy NATO.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >