BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosja grozi Finlandii, jeżeli ta wejdzie do NATO. Chcą uderzyć w jej gospodarkę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 08.05.2022 19:45

Rosja grozi Finlandii, jeżeli ta wejdzie do NATO. Chcą uderzyć w jej gospodarkę

EN 01521955 0421
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Kanał Saimaa przebiegający przez terytorium Finlandii i Rosji łączy fińskie jeziora z Morzem Bałtyckim. Finlandia od 1962 r. dzierżawi najpierw od ZSRR a teraz od Rosji część kanału, aby móc dostarczać do portów nad Bałtykiem głównie drewno. Rosja zagroziła, że jeżeli Finlandia zamierza wejść w struktury NATO, to wymówi dzierżawę połączenia.

Kanał Saimaa zbudowany w XIX w. do 1944 r. znajdował się tylko w granicach Finlandii, jednak w wyniku działań drugiej wojny światowej i radzieckiej ofensywy nastąpiło przesunięcie granicy, co sprawiło, że część kanału, wraz z portem w Wyborgu znalazła się po stronie Związku Radzieckiego. W 1962 r. ZSRR wydzierżawił Finlandii swoją część kanału.

Dzierżawa Kanału Saimaa została w 2010 r. przedłużona na kolejne 50 lat przez obie zainteresowane strony. Kreml zamierza jednak powołać się na "nowe okoliczności" jeśli Finlandia będzie zmierzała wejść w struktury NATO, pisze portal helsinkitimes.fi.

O pomyśle wymówienia dzierżawy Kanału Saimaa powiedział gazecie „Izwiestia” Dmitrij Nowikow, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Dumy Państwowej.

Kanał Saimaa jako element nacisku

Umowa dzierżawy jasno tłumaczy jednak, że Finlandia nie ma prawa wykorzystywać kanału do transportów wojskowych, niezależnie od bandery statków. Jeżeli Helsinki postanowią więc wejść do NATO i tak nie będą mogły legalnie udostępnić kanału natowskiej flocie.

Wymówienie dzierżawy kanału byłoby jednak dla Rosji dotkliwą stratą finansową, nie mówiąc już o braku prawnych przesłanek ku wymówieniu zawartej umowy. Moskwa nie jest w stanie rozwiązać umowy samodzielnie, musi ona obyć się za porozumieniem stron.

Jeżeli jednak Rosja podejmie kroki w kierunku blokady Kanału Saimaa, Finowie będą mogli przerzucić się na transport lądowy nad Morze Bałtyckie. Będzie to rozwiązanie dużo droższe, jednak stabilniejsze, biorąc pod uwagę zapędy Moskwy.

Finlandia w strefie wpływów Rosji

Chociaż po drugiej wojnie światowej Finlandia nie znalazła się w bloku wschodnim, to ZSRR miało znaczący wpływ na jej politykę zagraniczną.

W 1948 r. Kreml wymusił na Finlandii podpisanie Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy, który wymusił na Finlandii neutralność w nadciągającej zimnej wojnie. Traktat nie pozwalał również Finlandii na wchodzenie w skład takich organizacji jak Unia Europejska czy NATO.

Tagi: Rosja
Polecane