Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym. Postawienie domu będzie prostsze, ale jest też pewne ryzyko
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.04.2023 18:13

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym. Postawienie domu będzie prostsze, ale jest też pewne ryzyko

dom-nieruchomości
Domena publiczna

29 marca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Od tego roku cała biurokracja związana z procesem budowlanym będzie przebiegać w formie cyfrowej, pozwolenia nie zawsze będą wymagane, a w niektórych przypadkach zniesiony zostanie obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Takie regulacje sprawią, że budowa będzie szybsza i prostsza. Istnieje jednak ryzyko, że powstanie więcej wadliwych budynków – informuje ekspert z firmy Eaton, zajmującej się inteligentnym zarządzaniem energią. Uchwalone przez rząd zmiany wejdą w życie po 14 dniach, licząc od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Co nas czeka w nowym prawie budowlanym?

Uchwalone przez Radę Ministrów przepisy zakładają, że budynki jednorodzinne służące własnym potrzebom mieszkaniowym nie będą musiały mieć pozwolenia na budowę. Dokument ten zastąpi zgłoszenie budowy na podstawie projektu. Obowiązek zatrudnienia kierownika budowy będzie tyczył się tych nieruchomości, które mają więcej niż 70 mkw. Bez pozwolenia będzie można postawić konstrukcję sięgającą maksymalnie dwóch kondygnacji.

Nowelizacja zakłada również uproszczenie procedury odbioru domu. Od teraz gotowość budynku do zamieszkania będzie potwierdzana tylko przez kierownika budowy. Celem zmian jest zmniejszenie obciążeń dla inwestorów, organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Ujednolicenie przepisów dla budynków, bez względu na ich powierzchnię, jest zmianą we właściwym kierunku – pisze Bartłomiej Jaworski, senior product manager w firmie Eaton w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Jednocześnie ekspert dodaje, iż brak odpowiedniego nadzoru nad procesem budowy może doprowadzić do ryzyka zwiększenia liczby wadliwie stawianych konstrukcji.

Cyfryzacja na ogromną skalę

Zgodnie z projektem ustawy dokumenty związane z procesem budowlanym będziemy składać tylko w formie cyfrowej (w taki sam sposób będzie prowadzony dziennik budowy). W rządowym serwisie e-Budownictwo, przeznaczonym do składania wniosków używanych w procesie budowlanym, pojawi się Baza Projektów Budowlanych. Zostaną w niej zebrane wszystkie sporządzone elektronicznie projekty architektoniczno-budowlane, techniczne i związane z zagospodarowaniem działki/terenu. Ich zamieszczanie będzie leżało po stronie inwestorów lub projektantów. Dzięki temu osoba budująca dom nie będzie musiała dołączać projektów do wniosków – wystarczy, że wskaże numer inwestycji w bazie.

Jak wskazuje Bartłomiej Jaworski, cyfryzacja przyspieszy i ułatwi proces administracyjny związany z budową domu, a urzędnicy zyskają przejrzysty dostęp do danych i dokumentów. Jest jeszcze jeden plus – znacznie ograniczona zostanie ilość papieru.

Powrót rzeczoznawcy budowlanego

Funkcja rzeczoznawcy budowlanego zostanie przywrócona. Taka osoba umożliwia odblokowanie procesu odwoławczego m.in. w sprawach z zakresu sporów na linii klient- inwestor. Sądy mają często problemy z pozyskaniem rzeczoznawców, co negatywnie wpływa na długość procesu budowy. Przywrócenie tej funkcji może wskazywać, że spodziewany jest wzrost liczby spraw sądowych o niewłaściwe wykonanie usług budowlanych – wyjaśnia senior product manager w firmie Eaton.

Ekspert dodaje, że w celu zmniejszenia liczby niezasadnych odwołań od decyzji wydawanych przez organy nadzoru budowlanego, w uchwalonych przez rząd zmianach wprowadzono dodatkowy wymóg. Chodzi o sporządzenie oświadczenia o świadomości dotyczącej odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywych oświadczeń.