BiznesINFO.pl
Renta w wysokości 1,1 tys. zł i 12 tys. zł kary. Bezlitosne mandaty za łamanie obostrzeń

flickr/Grzegorz, (CC BY 2.0)

Dostaje 1,1 tys. zł renty miesięcznie. Przed 12 tys. zł mandatu uchronił ją RPO

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Renta w wysokości 1,1 tys. zł miała pokryć mandat 12 tys. zł. Taką karę miała otrzymać 70-letnia kobieta, która w kwietniu ubiegłego roku siedziała na ławce w parku, kiedy obowiązywał zakaz wstępu do lasów i parków. Dzięki interwencji Rzecznika Praw Obywa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakiej podstawie seniorka została ukarana

  • W jaki sposób rencistka odwołała się od decyzji

  • Jak skończyła się interwencja RPO

Renta 1,1 tys. zł miała pokryć mandat w wysokości 12 tys.

W ubiegłym roku w okresie marca i kwietnia obowiązywał zakaz wstępu do lasów i parków. To właśnie wtedy policjant nałożył na kobietę horrendalnie wysoki mandat - 12 tys. zł. W tym czasie ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wielokrotnie interweniował w obronie obywateli karanych drakońskimi karami pieniężnymi za naruszenie obostrzeń w stanie epidemii.

Adam Bodnar zwracał uwagę szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu, że takie działanie nie ma podstaw prawnych. Zdaniem RPO przewidziane w związku z łamaniem obostrzeń kary łamią podstawowe wolności obywatelskie i mają niewielki związek z egzekwowaniem zabezpieczeń epidemicznych.

Sytuacja, o której mowa miała miejsce jeszcze na początku kwietnia 2020 roku. Pani Dorota została ukarana 12 tys. zł kary administracyjnej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Podstawą do ukarania kobiety miała być notatka służbowa policjanta o tym, że siedziała na ławce w miejskim parku z towarzyszącym psem.

[EMBED-11]

Seniorka odwołała się od kary

Seniorka pobierająca rentę w wysokości 1,1 tys. zł nie była w stanie opłacić kary w wysokości 12 tys. zł, dlatego napisała odwołanie, w którym wskazała, że w parku znalazła się nie ze swojej winy. Rencistka tłumaczyła, że pies, z którym wyszła na spacer, zerwał się ze smyczy w pogoni za kotem, a ona pobiegła za nim.

W związku z problemami zdrowotnymi (na których potwierdzenie załączyła orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym) musiała odpocząć na ławce. Właśnie wtedy podszedł do niej patrol. Kobieta podkreślała, że działała w stanie wyższej konieczności, a zastosowane w sprawie przepisy rozporządzenia rządu z 31 marca są niekonstytucyjne, co więcej waga naruszenia prawa była znikoma. Zdaniem pani Doroty notatka policyjna została sporządzona nierzetelnie i niezgodnie z prawem, dlatego nie może być wystarczającą podstawą do podjęcia decyzji o jej ukaraniu.

W odpowiedzi PPIS wniósł o utrzymanie zaskarżonej decyzji, bo naruszenie zakazu było „oczywiste i niebudzące wątpliwości”. W związku z tym niedługo później Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek kobiety zwrócił się do PWIS o wyjaśnienia w tej sprawie.

Inspektor Sanitarny uchylił karę

Wojewódzki Inspektor Sanitarny finalnie uchylił karę w czerwcu 2020 roku. RPO wyjaśnił wówczas, że nie ma już zakazu wejścia do parków, a w takiej sytuacji konieczne jest stosowanie się do przepisów obowiązujących w dacie orzekania, a nie w dacie czynu, jeśli jest on korzystniejszy dla ukaranego.

Sytuacja ta wzbudzała niemałe kontrowersje w ubiegłym roku, pisały o niej zresztą rozliczne media. Przypominamy ją dziś w celu uczulenia na obecnie obowiązujące ograniczenia w przestrzeni publicznej i możliwe - jeszcze surowsze obostrzenia. Policjanci prowadzą wzmożone kontrole ich przestrzegania, warto więc wiedzieć, że nie zawsze z wystawionym mandatem jedyne, co możemy zrobić, to go opłacić.

Tagi:

Kararentamandat

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >
Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >