Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Remont wyjdzie cię znacznie drożej. Trzeba będzie zapłacić wyższą opłatę
Radosław Święcki
Radosław Święcki 07.06.2021 02:00

Remont wyjdzie cię znacznie drożej. Trzeba będzie zapłacić wyższą opłatę

Remont coraz droższy
Pixabay/stux

Budowa i remont domu to coraz większy wydatek. Tylko w ciągu roku budowa metra kwadratowego nieruchomości wzrosła o prawie 500 zł. Rosną również ceny materiałów budowlanych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest obecnie koszt budowy domu

  • Ile obecnie kosztuje budowa metra kwadratowego domu

  • Które materiały budowlane zdrożały najbardziej

Remont i budowa domu coraz droższe

Nie mamy dobrych informacji dla osób planujących remont bądź budowę domu. Zwłaszcza w tym drugim przypadku liczby są po prostu zatrważające.

Jak podała niedawno "Rzeczpospolita", całkowity koszt budowy piętrowego 140-metrowego domu to obecnie ok. 700 tys. zł netto. Ponad połowę tych kosztów stanowi postawienie nieruchomości w stanie deweloperskim. Z kolei jedna czwarta wydatków to koszty działki, niewiele mniej wiąże się z wydatkami przeznaczonymi na wykończenie wnętrz.

Gazeta zwracała uwagę, że do tych wyliczeń przyjęła średnie ceny materiałów i robocizny.

"Rzeczpospolita" zauważa, że całkowity koszy budowy domu jest obecnie o ponad 10 proc. wyższy niż przed rokiem, co oznacza, że jest to wydatek większy o ok. 70 tys. zł.

Wrażenie robią również zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny dane odnośnie tego, ile średnio kosztuje wybudowanie metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości.

Koszty remontu rosną z roku na rok

Jak podaje za GUS Gazeta.pl, w pierwszym kwartale 2020 roku było to 4 567 zł, w drugim kwartale już 5000 zł, później nastąpił niewielki spadek (4987 zł), by w ostatnim kwartale zeszłego roku znów nastąpił wzrost do poziomu 5000 zł ( konkretnie - 5012 zł). Tym samym między pierwszym a ostatnim kwartałem ubiegłego roku cena budowy metra powierzchni użytkowej wzrosła o prawie 500 zł.

W pierwszym kwartale tego roku koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej wyniósł 4944 zł, czyli o prawie 400 zł więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Dobrą wiadomością dla budujących czy remontujących nie jest z pewnością wzrost cent materiałów budowlanych.

Jak podaje Money.pl aż o 20,7 proc. w skali roku wzrosła cena płyt OSB. W górę poszła również cena suchej zabudowy (12,1 proc.), izolacji termicznej (10 proc.), czy oświetlenia i materiałów elektrycznych (5,8 proc.).

Portal zauważa, że mimo tego wzrostu materiały są kupowane w takim stopniu jak dotychczas.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]