Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Regionalizacja obostrzeń możliwa. Minister zdrowia podał warunek
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 05.02.2021 01:00

Regionalizacja obostrzeń możliwa. Minister zdrowia podał warunek

Regionalizacja obostrzeń byłaby możliwa, jeśli zmniejszyłaby się liczba chorych
Jakub Kaminski/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy wprowadzenie regionalizacji obostrzeń jest możliwe

  • Na czym miałaby polegać regionalizacja obostrzeń

  • Jakie obostrzenia zostaną zdjęte po przyszłym piątku

Regionalizacja obostrzeń była rozważana

O regionalizacji obostrzeń mówiła już wcześniej wiceszefowa resortu rozwoju Olga Semeniuk, tłumacząc, że jest to jeden z możliwych wariantów.

- To, z czym jesteśmy gotowi jako MRPiT to protokoły bezpieczeństwa, które mam nadzieję, że przy wyborze wariantu regionalizacji, otwierania i uwalniania gospodarki w poszczególnych regionach, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest o wiele niższy niż w innych regionach, zostaną wprowadzone - tłumaczyła wiceminister w TVP Info.

Kolejnym wariantem rozważanym przez rząd miało być “chirurgiczne”, jak nazwał to premier Mateusz Morawiecki, otwieranie gospodarki w całej Polsce.

- Będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywały w najbliższym czasie, aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę - zapowiadał jeszcze kilka dni temu cytowany przez PAP premier.

Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano informacje dotyczące obostrzeń w kolejnych tygodniach po 14 lutego. Minister zdrowia został zapytany o to, czy rząd rozważa regionalizację obostrzeń, o której mówiła wcześniej wiceminister Olga Semeniuk.

Niedzielski przyznał, że taki scenariusz był rozważany.

- Najpierw był analizowany w kontekście naszej decyzji dotyczącej powrotu do edukacji stacjonarnej, ale tu przeważył argumenty o pewnej równości dostępu w skali całego kraju, tak, by żadna grupa dzieci z danego regionu nie miała gorszych warunków startowych czy w kontekście egzaminów, czy w kontekście po prostu całego procesu edukacji - tłumaczył szef NFZ podczas konferencji.

Minister poinformował, że ostatecznie podjęto decyzję o wprowadzaniu rozwiązań, które będą miały zastosowanie w całym kraju. Tym samym podkreślił, że rząd nie porzuca "tej ścieżki myślenia regionalnego".

- Według mojego stanowiska, musimy być na takim poziomie, powiedziałbym, zdecydowanie niższej liczby zachorowań, by taką regionalizację dopuszczać, szczególnie na poziomie powiatów - przekazał minister.

Otwarte kina, teatry, hotele

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd zdecydował się w połowie lutego otworzyć hotele i miejsca noclegowe do 50 proc. łóżek. Podobne rozwiązania mają zostać zastosowane w przypadku kin i teatrów, w których także będzie musiało być wolne co drugie miejsce. Decyzje wejdą w życie na czas dwóch tygodni od przyszłego piątku.

W dalszym ciągu zamknięte pozostaną: restauracje, siłownie i kluby fitness. Jednak Morawiecki przekazał również, że możliwa będzie wszelka aktywność sportowa na otwartych terenach.