BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/CC1.0

PZU traci na repolonizacji banków, ale broni swojej decyzji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PZU traci na przejęciu Pekao SA oraz Alior Banku. Giełdowe wyceny przejętych banków są o wiele niższe niż w momencie ich zakupu przez PZU, a sam gigant osiągnął przez to niższe o kilkaset milionów złotych zyski. Portal Money dociera do sprawozdania finansowego Grupy PZU. Wyniki są alarmujące, zyski spadły o 80 procent w porównaniu z rokiem 2019.

PZU traci na repolonizacji banków

Wczoraj grupa PZU opublikowała szczegółowe wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku. Okazuje się, że zyski ostro pikują. W porównaniu do poprzedniego roku spadły o 80 proc. Jak podaje portal Money.pl największe straty wynikają z działalności bankowej – od 5 lat PZU jest właścicielem Alior Banku, a od 3 lat Pekao SA. Koronakryzys odbija się czkawką w całym sektorze bankowym, nie dziwi więc, że pandemia dała się we znaki grupie PZU. Wyniki grupy ratuje działalność ubezpieczeniowa PZU.

Wyłączając z raportu straty wygenerowane przez Pekao i Alior, zysk grupy mógłby być wyższy nawet o 800 mln złotych. Tyle pieniędzy pochłaniają zrepolonizowane banki. Money wskazuje, że PZU na repolonizacji banków, która była sztandarowym projektem Prawa i Sprawiedliwości nie wychodzi dobrze. Akcje notowanych na giełdzie banków Pekao SA i Aliora ostro tracą wartość. O ile w 2015 r. średni kurs akcji Alior Banku wynosił 90 zł (w takiej cenie PZU skupił akcje), o tyle dzisiaj przeciętna wartość akcji tego banku to zaledwie 13 zł. Nie lepiej wygląda sytuacja w Pekao SA. W 2017 PZU skupił akcje od Włochów po 123 zł za jedną, teraz ich wartość to 51 zł.

PZU nie nadrobi wydanych pieniędzy

PZU wskazuje, że starty są spowodowane pandemią koronawirusa. Portal Money zapytał wprost przedstawicieli, czy żałują decyzji o przejęciu banków. Odpowiedź wskazuje, że nie. Grupa PZU sugeruje, że inwestycje w inne obszary mogłyby się dziś zakończyć podobną sytuacją finansową. Obecnie PZU analizuje jaki ma być docelowy model działalności grupy w sektorze bankowym, póki co brak jasnych deklaracji czy gigant będzie szykował się na kolejne przejęcia, czy też zacznie wycofywać się z bankowości.

Ekspert inwestycyjny OPTI TFI, Tomasz Bursa wskazuje, że w najbliższych latach odrobienie strat generowanych przez banki jest mało prawdopodobne, a same instytucje powinny zostać gruntownie zreformowane. Być może Alior Bank i Pekao SA zostaną w najbliższych latach połączone.

Tagi:

Alior BankPZUPekao

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]