PZU traci na repolonizacji banków
Wikimedia Commons/Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/CC1.0
Autor Oktawian Góral - 11 Września 2020

PZU traci na repolonizacji banków, ale broni swojej decyzji

PZU utopił ogromne pieniądze na repolonizacji banków, mimo wszystko gigant broni swojej decyzji. Eksperci liczą ile czasu największy polski ubezpieczyciel potrzebuje, by na inwestycji wyjść na zero.

PZU traci na przejęciu Pekao SA oraz Alior Banku. Giełdowe wyceny przejętych banków są o wiele niższe niż w momencie ich zakupu przez PZU, a sam gigant osiągnął przez to niższe o kilkaset milionów złotych zyski. Portal Money dociera do sprawozdania finansowego Grupy PZU. Wyniki są alarmujące, zyski spadły o 80 procent w porównaniu z rokiem 2019.

Biedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour łączą siły. Będą działać wspólnie na rzecz ekologiiBiedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour łączą siły. Będą działać wspólnie na rzecz ekologiiCzytaj dalej

PZU traci na repolonizacji banków

Wczoraj grupa PZU opublikowała szczegółowe wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku. Okazuje się, że zyski ostro pikują. W porównaniu do poprzedniego roku spadły o 80 proc. Jak podaje portal Money.pl największe straty wynikają z działalności bankowej – od 5 lat PZU jest właścicielem Alior Banku, a od 3 lat Pekao SA. Koronakryzys odbija się czkawką w całym sektorze bankowym, nie dziwi więc, że pandemia dała się we znaki grupie PZU. Wyniki grupy ratuje działalność ubezpieczeniowa PZU.

Wyłączając z raportu straty wygenerowane przez Pekao i Alior, zysk grupy mógłby być wyższy nawet o 800 mln złotych. Tyle pieniędzy pochłaniają zrepolonizowane banki. Money wskazuje, że PZU na repolonizacji banków, która była sztandarowym projektem Prawa i Sprawiedliwości nie wychodzi dobrze. Akcje notowanych na giełdzie banków Pekao SA i Aliora ostro tracą wartość. O ile w 2015 r. średni kurs akcji Alior Banku wynosił 90 zł (w takiej cenie PZU skupił akcje), o tyle dzisiaj przeciętna wartość akcji tego banku to zaledwie 13 zł. Nie lepiej wygląda sytuacja w Pekao SA. W 2017 PZU skupił akcje od Włochów po 123 zł za jedną, teraz ich wartość to 51 zł.

13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

PZU nie nadrobi wydanych pieniędzy

PZU wskazuje, że starty są spowodowane pandemią koronawirusa. Portal Money zapytał wprost przedstawicieli, czy żałują decyzji o przejęciu banków. Odpowiedź wskazuje, że nie. Grupa PZU sugeruje, że inwestycje w inne obszary mogłyby się dziś zakończyć podobną sytuacją finansową. Obecnie PZU analizuje jaki ma być docelowy model działalności grupy w sektorze bankowym, póki co brak jasnych deklaracji czy gigant będzie szykował się na kolejne przejęcia, czy też zacznie wycofywać się z bankowości.

Ekspert inwestycyjny OPTI TFI, Tomasz Bursa wskazuje, że w najbliższych latach odrobienie strat generowanych przez banki jest mało prawdopodobne, a same instytucje powinny zostać gruntownie zreformowane. Być może Alior Bank i Pekao SA zostaną w najbliższych latach połączone.

Rozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćRozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złWchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News