BiznesINFO.pl

pixnio.com

Pandemia, kryzys i protesty, a władza kupuje limuzyny. Jest przetarg na 308 nowych aut

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Przetarg na sporą liczbę nowych aut dla rządu wzburzył społeczeństwo. Okazuje się, że w dobie drugiej fali pandemii, gdy niejeden przedsiębiorca boi się o dotrwanie od pierwszego do pierwszego, a zatrudnieni w gastronomii siedzą bez pracy kolejny tydzień, rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił przetarg na dokładnie 308 aut.

To, co wiemy o tym przetargu, to fakt, że jest on organizowany w celu zakupienia nie tylko tradycyjnych benzyniaków. Z dokumentu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej wynika, że rząd ostrzy zęby na auta także o napędzie hybrydowym lub w pełni elektrycznym.

Przetarg rządu na 308 aut

Jak podaje Fakt.pl, w dokumencie opublikowanym przez COAR dokładnie wyszczególniono jakie samochody i z jaką konfiguracją są brane pod uwagę. Wśród kupowanych samochodów są nie tylko typowe limuzyny, ale także SUV-y z napędem 4x4, busy czy furgonetki.

Udogodnienia wskazane przez rząd też są dość interesujące. Dziennik przekazuje, że mowa o ksenonowych reflektorach, podgrzewanych fotelach, podłokietnikach, alufelgach czy przyciemnianych szybach. Co ciekawe, nie jest to pierwszy przetarg w tym roku. Jeden już ogłoszono na początku 2020, ale gdy tylko sprawą zainteresowały się media, przetarg odwołano.

Wówczas decyzję o odwołaniu przetargu miał podjąć sam Mateusz Morawiecki. Premier, wedle przekazów medialnych, wówczas także zakazał tego typu rozpasanych zakupów nie tylko w ministerstwach, ale także w KPRM.

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd 2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy? 3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Przetarg jednak się odbywa

Jednak jak widać, decyzja ta w mocy długo się nie utrzymała. Obecnie rząd chce zakupić w drodze przetargu 308 samochodów przede wszystkim dla dwóch resortów - Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Co ciekawe, Fakt podaje, iż redakcja wystosowała zapytanie do Kancelarii Premiera w sprawie przetargu i jego zasadności. Jednak jak podaje dziennik, dotąd nie doczekano się odpowiedzi ze strony władz.

Poniżej zaś przedstawiamy listę aut, które kupić zamierza Rada Ministrów. Wyraźnie przeważają w niej liczebnością benzyniaki w kombi, ale znaleźć można w ogłoszeniu przetargu także takie rodzynki, jak samochódhybrydowy kompakt kombi czy też bus 4x4 w jednej sztuce:

 1. Samochód benzynowy kombi – 140 szt. moc 90-130 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.

 2. Samochód benzynowy hatchback – 52 szt. moc 130 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.

 3. Samochód benzynowy napęd 4x4 SUV – 23 szt. Moc 150 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.

 4. Samochód elektryczny hatchback – 31 szt. Moc 130 KM, w wyposażeniu m.in.: klimatyzacja automatyczna, przednie i tylne czujniki parkowania z kamerą.

 5. Samochód benzynowy – 19 szt. Moc 150-180 KM, w wyposażeniu m.in.: fotel kierowcy z regulacją wysokości i regulacją odcinka lędźwiowego, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.

 6. Samochód diesel – 5 szt. moc 180 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.

 7. Samochody benzynowy napęd 4x4 – 11 szt. Moc 250 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED, dodatkowo przyciemniane tylne szyby.

 8. Samochód hybrydowy – 7 szt. Moc 180 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.

 9. Samochód hybrydowy kompakt kombi – 3 szt. Moc 120 KM, w wyposażeniu m.in.: czujnik deszczu, klimatyzacja automatyczna dwustrefowa, podłokietnik przedni, podgrzewane fotele przednie.

 10. Minibus diesel – 12 szt.

 11. Furgon 3-5 osobowy – 4 szt.

 12. Minibus z napędem 4x4 – 1 szt.

Przetarg

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >