Przetarg rząd limuzyna
pixnio.com
Autor Przemysław Terlecki - 31 Października 2020

Pandemia, kryzys i protesty, a władza kupuje limuzyny. Jest przetarg na 308 nowych aut

Przetarg na 308 nowych limuzyn dla dwóch resortów ogłosił polski rząd. Decyzja władzy budzi spore kontrowersje wśród Polaków ze względu na niesprzyjające warunki społeczno-gospodarcze. W końcu jesteśmy w środku wielkiej pandemii, u progu kryzysu gospodarczego, a ludzie tysiącami wychodzą na ulice.

Przetarg na sporą liczbę nowych aut dla rządu wzburzył społeczeństwo. Okazuje się, że w dobie drugiej fali pandemii, gdy niejeden przedsiębiorca boi się o dotrwanie od pierwszego do pierwszego, a zatrudnieni w gastronomii siedzą bez pracy kolejny tydzień, rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił przetarg na dokładnie 308 aut.

To, co wiemy o tym przetargu, to fakt, że jest on organizowany w celu zakupienia nie tylko tradycyjnych benzyniaków. Z dokumentu opublikowanego przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej wynika, że rząd ostrzy zęby na auta także o napędzie hybrydowym lub w pełni elektrycznym.

Przetarg rządu na 308 aut

Jak podaje Fakt.pl, w dokumencie opublikowanym przez COAR dokładnie wyszczególniono jakie samochody i z jaką konfiguracją są brane pod uwagę. Wśród kupowanych samochodów są nie tylko typowe limuzyny, ale także SUV-y z napędem 4x4, busy czy furgonetki.

Udogodnienia wskazane przez rząd też są dość interesujące. Dziennik przekazuje, że mowa o ksenonowych reflektorach, podgrzewanych fotelach, podłokietnikach, alufelgach czy przyciemnianych szybach. Co ciekawe, nie jest to pierwszy przetarg w tym roku. Jeden już ogłoszono na początku 2020, ale gdy tylko sprawą zainteresowały się media, przetarg odwołano.

Wówczas decyzję o odwołaniu przetargu miał podjąć sam Mateusz Morawiecki. Premier, wedle przekazów medialnych, wówczas także zakazał tego typu rozpasanych zakupów nie tylko w ministerstwach, ale także w KPRM.

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Przetarg jednak się odbywa

Jednak jak widać, decyzja ta w mocy długo się nie utrzymała. Obecnie rząd chce zakupić w drodze przetargu 308 samochodów przede wszystkim dla dwóch resortów - Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Co ciekawe, Fakt podaje, iż redakcja wystosowała zapytanie do Kancelarii Premiera w sprawie przetargu i jego zasadności. Jednak jak podaje dziennik, dotąd nie doczekano się odpowiedzi ze strony władz.

Poniżej zaś przedstawiamy listę aut, które kupić zamierza Rada Ministrów. Wyraźnie przeważają w niej liczebnością benzyniaki w kombi, ale znaleźć można w ogłoszeniu przetargu także takie rodzynki, jak samochódhybrydowy kompakt kombi czy też bus 4x4 w jednej sztuce:

 1. Samochód benzynowy kombi – 140 szt. moc 90-130 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.
 2. Samochód benzynowy hatchback – 52 szt. moc 130 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.
 3. Samochód benzynowy napęd 4x4 SUV – 23 szt. Moc 150 KM, w wyposażeniu m.in.: 6 poduszek powietrznych, tempomat, regulacja wysokości kierownicy, asystent martwego pola.
 4. Samochód elektryczny hatchback – 31 szt. Moc 130 KM, w wyposażeniu m.in.: klimatyzacja automatyczna, przednie i tylne czujniki parkowania z kamerą.
 5. Samochód benzynowy – 19 szt. Moc 150-180 KM, w wyposażeniu m.in.: fotel kierowcy z regulacją wysokości i regulacją odcinka lędźwiowego, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.
 6. Samochód diesel – 5 szt. moc 180 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.
 7. Samochody benzynowy napęd 4x4 – 11 szt. Moc 250 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED, dodatkowo przyciemniane tylne szyby.
 8. Samochód hybrydowy – 7 szt. Moc 180 KM, w wyposażeniu m.in.: tempomat adaptacyjny, nawigacja z usługą bezpłatnej aktualizacji, reflektory ksenonowe lub LED.
 9. Samochód hybrydowy kompakt kombi – 3 szt. Moc 120 KM, w wyposażeniu m.in.: czujnik deszczu, klimatyzacja automatyczna dwustrefowa, podłokietnik przedni, podgrzewane fotele przednie.
 10. Minibus diesel – 12 szt.
 11. Furgon 3-5 osobowy – 4 szt.
 12. Minibus z napędem 4x4 – 1 szt.

Przetarg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News