Przelew na rachunek spoza wykazu MF będzie surowo karany
pxfuel.com
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Grudnia 2019

Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawo

Przelew na rachunek, który nie istnieje na tzw. Białej liści podatników VAT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów będzie surowo karany. Choć baza funkcjonuje już od 1 września 2019 roku, to jednak dopiero od początku roku zaczną obowiązywać sankcje.

Przelew na rachunek spoza Białej listy może Cię słono kosztować

Niewiele czasu pozostało przedsiębiorcom na przygotowanie się do nowych przepisów. Wielu z nich wykorzystuje ten czas na przygotowanie się do regularnej weryfikacji rachunków bankowych, a także samych kontrahentów oraz przygotować automatyzację procesu - podają “Wiadomości Handlowe”. Dostosowanie się do nowych zasad jest dużym wyzwaniem i na początku będzie wymagać od przedsiębiorców wykonania pewnych czynności, w wyniku których będzie możliwe sprostowanie lub zaktualizowanie danych zebranych w bazie.

Poza tym wiele osób nadal nie wie, jak od początku roku uniknąć sankcji za ewentualne złamanie przepisów o Białej liście i jakie rachunki rzeczywiście powinny się znaleźć w bazie Ministerstwa Finansów.

Areszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówAreszt lub kara do 1 mln zł. Formalności załatw przed końcem roku, a unikniesz problemówCzytaj dalej

Możliwe sankcje

Zgodnie z objaśnieniem podatkowym opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów od dnia 1 stycznia 2020 r. dokonanie płatności należności wynikającej z otrzymanej faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego dotyczącej transakcji na kwotę powyżej 15 000 zł na inny rachunek niż zamieszczony w Wykazie naraża podatnika na negatywne konsekwencje podatkowe w postaci:

  • braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu lub konieczność zwiększenia przychodów w podatkach PIT i CIT,
  • odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT.


Należy jednak podkreślić, że wymienione sankcje będą zastosowane tylko w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, będzie wyższa niż 15 000 zł.

Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieOd 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieCzytaj dalej

Czy można uniknąć sankcji?

Nowelizacja przepisów zakłada jednak uniknięcie powyższych sankcji. “Wiadomości Handlowe” podają, że w celu uniknięcia konsekwencji, należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż wskazany w bazie podatników w terminie trzech dni od dnia, w którym został zlecony przelew. Wzór takiego zawiadomienia został ostatnio udostępniony.

Jednak nie jest to jedyna możliwość uniknięcia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT dostawcy. Możemy także zapłacić należność przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności. Warto podkreślić, że ta metoda zapłaty nie wpływa jednak na bezpieczeństwo zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Senator z milionami na koncie apeluje do Karolaka. Żąda zwrotu tysięcy złotych długuSenator z milionami na koncie apeluje do Karolaka. Żąda zwrotu tysięcy złotych długuCzytaj dalej

Komplikacje przy zawiadomieniach

Opcja zawiadomienia może okazać się kłopotliwa. Nowe przepisy są radykalne pod tym względem restrykcyjne i wymagają złożenia zawiadomienia w ciągu 3 dni kalendarzowych od dnia, kiedy został zlecony przelew. Biorąc pod uwagę niektóre okoliczności, takie jak święta, w pewnych sytuacjach może to być niemożliwe. Warto pamiętać o tym, że konieczne jest też przesłanie zawiadomienia do urzędu właściwego dla kontrahenta tj. wystawcy faktury. Sprawę może skomplikować to, że podatnicy często nie mają informacji o tym, jaki urząd skarbowy jest ich kontrahenta, a co gorsza, nie ma też możliwości weryfikacji tej informacji w żadnym oficjalnym wykazie podatników.

Sprawę na pewno ułatwiłaby możliwość przesyłania zawiadomień do własnego urzędu i w teorii jest to możliwe, jednak tu pojawiają się wątpliwości czy jeśli urząd skarbowy kontrahenta dostanie zawiadomienie po upływie 3 dni, odkąd został zlecony przelew, to czy będzie można założyć, że termin został dotrzymany.

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT zakłada, że zawiadomienie należy złożyć każdorazowo dla każdej płatności dokonanej na rachunek spoza Białej listy podatników VAT.

Kupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąKupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News