BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawo

24 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Przelew na rachunek, który nie istnieje na tzw. Białej liści podatników VAT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów będzie surowo karany. Choć baza funkcjonuje już od 1 września 2019 roku, to jednak dopiero od początku roku zaczną obowiązywać sankcje.

Przelew na rachunek spoza Białej listy może Cię słono kosztować

Niewiele czasu pozostało przedsiębiorcom na przygotowanie się do nowych przepisów. Wielu z nich wykorzystuje ten czas na przygotowanie się do regularnej weryfikacji rachunków bankowych, a także samych kontrahentów oraz przygotować automatyzację procesu - podają “Wiadomości Handlowe”. Dostosowanie się do nowych zasad jest dużym wyzwaniem i na początku będzie wymagać od przedsiębiorców wykonania pewnych czynności, w wyniku których będzie możliwe sprostowanie lub zaktualizowanie danych zebranych w bazie.

Poza tym wiele osób nadal nie wie, jak od początku roku uniknąć sankcji za ewentualne złamanie przepisów o Białej liście i jakie rachunki rzeczywiście powinny się znaleźć w bazie Ministerstwa Finansów.

Możliwe sankcje

Zgodnie z objaśnieniem podatkowym opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów od dnia 1 stycznia 2020 r. dokonanie płatności należności wynikającej z otrzymanej faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego dotyczącej transakcji na kwotę powyżej 15 000 zł na inny rachunek niż zamieszczony w Wykazie naraża podatnika na negatywne konsekwencje podatkowe w postaci:

  • braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu lub konieczność zwiększenia przychodów w podatkach PIT i CIT,

  • odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT.

Należy jednak podkreślić, że wymienione sankcje będą zastosowane tylko w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, będzie wyższa niż 15 000 zł.

Czy można uniknąć sankcji?

Nowelizacja przepisów zakłada jednak uniknięcie powyższych sankcji. “Wiadomości Handlowe” podają, że w celu uniknięcia konsekwencji, należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż wskazany w bazie podatników w terminie trzech dni od dnia, w którym został zlecony przelew. Wzór takiego zawiadomienia został ostatnio udostępniony.

Jednak nie jest to jedyna możliwość uniknięcia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT dostawcy. Możemy także zapłacić należność przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności. Warto podkreślić, że ta metoda zapłaty nie wpływa jednak na bezpieczeństwo zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Komplikacje przy zawiadomieniach

Opcja zawiadomienia może okazać się kłopotliwa. Nowe przepisy są radykalne pod tym względem restrykcyjne i wymagają złożenia zawiadomienia w ciągu 3 dni kalendarzowych od dnia, kiedy został zlecony przelew. Biorąc pod uwagę niektóre okoliczności, takie jak święta, w pewnych sytuacjach może to być niemożliwe. Warto pamiętać o tym, że konieczne jest też przesłanie zawiadomienia do urzędu właściwego dla kontrahenta tj. wystawcy faktury. Sprawę może skomplikować to, że podatnicy często nie mają informacji o tym, jaki urząd skarbowy jest ich kontrahenta, a co gorsza, nie ma też możliwości weryfikacji tej informacji w żadnym oficjalnym wykazie podatników.

Sprawę na pewno ułatwiłaby możliwość przesyłania zawiadomień do własnego urzędu i w teorii jest to możliwe, jednak tu pojawiają się wątpliwości czy jeśli urząd skarbowy kontrahenta dostanie zawiadomienie po upływie 3 dni, odkąd został zlecony przelew, to czy będzie można założyć, że termin został dotrzymany.

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT zakłada, że zawiadomienie należy złożyć każdorazowo dla każdej płatności dokonanej na rachunek spoza Białej listy podatników VAT.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >