Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.03.2023 08:36

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Domena publiczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole płatników składek, które wykazują różne nieprawidłowości. W tym roku takich inspekcji ma być mniej, niż w roku ubiegłym, podaje za „Rzeczpospolitą” portal businessinsider.pl. 

Co sprawdza ZUS

Przedmiotem kontroli przeprowadzanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest ocena rzetelności i prawidłowości wywiązywania się przez płatników z zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych i nałożonych składek. Inspektorzy kontroli ZUS dokonują czynności sprawdzających. Mogą również skontrolować wykonywanie przez płatników obowiązków w zakresie zgłoszenia ubezpieczonych do NFZ i opłacania składki zdrowotnej.

Kontrole w 2022 r.

Portal podaje, że w 2022 r. ZUS przeprowadził prawie 27 tys. kontroli płatników składek. Inspektorzy ZUS wykryli, że najwięcej nieprawidłowości było w takich branżach jak handel hurtowy i działalność związana z oprogramowaniem. Kontrole wykazały pewne niepoprawności w firmach prowadzących działalność detektywistyczną i ochroniarską, a także w doradztwie w informatyce. Wykryte nieprawidłowości opiewały na 357 mln zł należności z tytułu składek.

Kontrole w 2023 r.

Zakład zapowiada, że w tym roku również będzie zwracać uwagę na płatników, którzy płacą niższe podatki z uwagi na istnienie kilku powodów obniżenia zobowiązań składkowych. ZUS podkreśla, że szczególną uwagę skupi na wykonywaniu pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, a także umów o dzieło. W 2023 r. ma się odbyć 25 tys. takich kontroli.