Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Przedsiębiorca. Kim jest? Jakie cechy go wyróżniają spośród setek ludzi?
Tomasz Majta
Tomasz Majta 22.03.2022 08:39

Przedsiębiorca. Kim jest? Jakie cechy go wyróżniają spośród setek ludzi?

przedsiębiorca
Pixabay.com

Przedsiębiorca. Kim w rzeczywistości jest osoba określająca się tym terminem?

Przedsiębiorca to osoba, która w pełni korzysta z konstytucyjnych gwarancji, podejmuje czynny udział w życiu gospodarczym na własne ryzyko finansowe oraz jest świadoma pełni odpowiedzialności prawnych z tym związanych. Żadna osoba czy też podmiot nie może być określana mianem przedsiębiorcy jeśli nie wykonuje działalności gospodarczej. Formalnie mianem przedsiębiorcy może określać się osoba, która została wpisana do rejestru przedsiębiorców. W niełatwym systemie polskiego prawa istnieje wiele kryteriów definicji „przedsiębiorcy”, najczęściej stosowana i powszechnie użytkowana jest definicja pochodząca  z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej lub ta zawarta w kodeksie cywilnym.

Przedsiębiorca. Jak go odróżnić w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej determinuje wszelkie kwestie związane z terminem przedsiębiorca jak i z prowadzoną przez niego działalnością. Zgodnie z art. 14, przedsiębiorca jest w stanie podjąć działalność gospodarczą wraz z dniem wpłynięcia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, lub też po wpisaniu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ustawie zostały przedstawione dwie niezwykle istotne cechy pozwalające rozpoznać przedsiębiorcę:

  • Działa we własnym imieniu, co jednoznacznie odróżnia jego osobę od pracowników, którzy podejmują prace najemną, takie osoby wykonują działalność gospodarczą nie w swoim imieniu, lecz w imieniu przedsiębiorcy, który je zatrudnił lub przekazał zlecenie.

  • Wykonuje szeroko pojęta działalność gospodarczą.

Zgodnie z zapisem art. 4 do podmiotów będącymi przedsiębiorcami możemy zaliczać:

  • osoby fizyczne,

  • osoby prawne,

  • jednostki organizacyjne, jednocześnie nie będące osobami prawnymi, którym to odrębna ustawa przyznaje zdolność do czynności prawnych.

Przedsiębiorca. Kto w takim razie nim nie jest?

Analizując ustawę jak i niniejszy tekst łatwo możemy rozróżnić kto w tym przypadku nie jest przedsiębiorcą. Do grona przedsiębiorcy nie włączamy następujących osób:

  • pracowników najemnych,

  • pełnomocników lub przedstawicieli handlowych w zakresie działań ich pełnomocnictwa.

Przedsiębiorca. Jaki rodzaj działalności gospodarczej definiuje przedsiębiorcę?

Do kryterium przedsiębiorcy kwalifikują się podmioty prowadzące działalność gospodarczą co oznacza, że przedsiębiorcą mogą być:

  1. Osoby fizyczne – będąc przedsiębiorcą jednocześnie zyskujemy najwyższy zakres w kwestii wolności gospodarczej. Decydując się na rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej, prawo przewiduje tylko niewielkie ograniczenia w zakresie swobody wykonywania działalności (w głównej mierze dotyczy to osób pełniących funkcje publiczne). W rzeczywistości podmioty te mogą prowadzić praktycznie każdy rodzaj działalności, wyjątek stanowi działalność bankowa, która to zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla osób prawnych.

  2. Osoby prawne, a także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność do czynności prawnych. Tutaj sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku osób fizycznych. Podmioty znajdujące się w tej kategorii możemy rozróżnić następująco: zawsze maja status przedsiębiorcy (są nimi spółki osobowe), mogą mieć status przedsiębiorcy – podmioty te mogą prowadzić działalność gospodarcza lecz nie są do tego zobligowane, nigdy nie mają statusu przedsiębiorcy – to znaczy nigdy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Dobrym przykładem takiego podmiotu są np. partie polityczne.

Tagi: