BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Prywatyzacja lasów nadciąga? Rząd szuka pieniędzy

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Projekty nowelizacji o lasach państwowych wzbudził niepokój polityków oraz społeczeństwa. Większość obawia się, że PiS zrobi, to przez lata wypominał Platformie Obywatelskiej - sprywatyzuje Lasy Państwowe. Czy mamy szykować się na wycinkę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje PiS

  • Czego obawia się opozycja

  • Na co mają wpływać nowe przepisy

Lasy państwowe do wycinki?

Portal bankier.pl informuje, że w najbliższy wtorek Sejm zajmie się nowelizacją przepisów ustawy o lasach. Wnioskodawcy chcą, aby można było zmieniać lasy, grunty i nieruchomości skarbu państwa w koniecznych przypadkach, np.: w związku z realizacją poszczególnych polityk.

Obecne przepisy pozwalają jedynie na takie zmiany wtedy, gdy wynika to z konieczności celów i potrzeb gospodarki leśnej. Nowe przepisy rozszerzają ten zakres, ale jak podkreślają wnioskodawcy, zgoda na przekształcenie gruntów będzie wymagana od trzech ministerstw: środowiska, klimatu i gospodarki i w obrębie podmiotów państwowych.

Ewa Malik z Prawa i Sprawiedliwości i jeden z wnioskodawców projektu w oświadczeniu wysłanym do PAP poinformowała, że przepisy będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Podkreśliła, że ma się to odbywać wyłącznie w prospołecznych celach związanych w rozdysponowaniem pieniędzy unijnych.

Lasy Państwowe sprywatyzowane?

Ustawa proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość wywołała niepokój wśród członków Ruchu Polska 2050. Ugrupowanie zapowiedziało, że będzie chciało całościowego odrzucenia zmian przez Sejm.

Zdaniem przedstawicieli ugrupowania Szymona Hołowni, zmiany mogą działać na korzyść zjawiska korupcyjnego, ale także umożliwić Lasom Państwowym dowolną zamianę gruntów.

Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że ustawa nie jest powtórką z czasów Platformy Obywatelskiej. - Wniesione do pierwszego czytania poprawki zabezpieczają ustawę przed tym procederem, którego PiS nigdy nie popierało i nie będzie popierać - mówi posłanka, która próbuje rozwiać kolejne obawy opozycji.

Pomysłodawcy zapewniają, że nowelizacja przepisów przyniesie większą ilość miejsc pracy oraz przyczynią się do wzrostu gospodarczego Polski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >