BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Prywatyzacja lasów nadciąga? Rząd szuka pieniędzy

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Projekty nowelizacji o lasach państwowych wzbudził niepokój polityków oraz społeczeństwa. Większość obawia się, że PiS zrobi, to przez lata wypominał Platformie Obywatelskiej - sprywatyzuje Lasy Państwowe. Czy mamy szykować się na wycinkę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje PiS

  • Czego obawia się opozycja

  • Na co mają wpływać nowe przepisy

Lasy państwowe do wycinki?

Portal bankier.pl informuje, że w najbliższy wtorek Sejm zajmie się nowelizacją przepisów ustawy o lasach. Wnioskodawcy chcą, aby można było zmieniać lasy, grunty i nieruchomości skarbu państwa w koniecznych przypadkach, np.: w związku z realizacją poszczególnych polityk.

Obecne przepisy pozwalają jedynie na takie zmiany wtedy, gdy wynika to z konieczności celów i potrzeb gospodarki leśnej. Nowe przepisy rozszerzają ten zakres, ale jak podkreślają wnioskodawcy, zgoda na przekształcenie gruntów będzie wymagana od trzech ministerstw: środowiska, klimatu i gospodarki i w obrębie podmiotów państwowych.

Ewa Malik z Prawa i Sprawiedliwości i jeden z wnioskodawców projektu w oświadczeniu wysłanym do PAP poinformowała, że przepisy będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Podkreśliła, że ma się to odbywać wyłącznie w prospołecznych celach związanych w rozdysponowaniem pieniędzy unijnych.

Lasy Państwowe sprywatyzowane?

Ustawa proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość wywołała niepokój wśród członków Ruchu Polska 2050. Ugrupowanie zapowiedziało, że będzie chciało całościowego odrzucenia zmian przez Sejm.

Zdaniem przedstawicieli ugrupowania Szymona Hołowni, zmiany mogą działać na korzyść zjawiska korupcyjnego, ale także umożliwić Lasom Państwowym dowolną zamianę gruntów.

Prawo i Sprawiedliwość zapewnia, że ustawa nie jest powtórką z czasów Platformy Obywatelskiej. - Wniesione do pierwszego czytania poprawki zabezpieczają ustawę przed tym procederem, którego PiS nigdy nie popierało i nie będzie popierać - mówi posłanka, która próbuje rozwiać kolejne obawy opozycji.

Pomysłodawcy zapewniają, że nowelizacja przepisów przyniesie większą ilość miejsc pracy oraz przyczynią się do wzrostu gospodarczego Polski.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >