BiznesINFO.pl
Prvok domem przyszłości

pixabay/judemac

Jesteśmy na progu przełomu w budownictwie. Dom przyszłości będzie powstawał tylko 2 dni

7 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

To bez wątpienia przełom w budownictwie. W ciągu zaledwie 48 godzin powstanie w Czechach Prvok – pierwszy w historii drukowany dom. Ma on przetrwać nawet 100 lat.

Prvok przetrwa 100 lat?

Prvok, który ma powstać jeszcze w tym miesiącu – jak podaje Portal Technologiczny – jest pomysłem czeskiego rzeźbiarza Michala Trpaka i firmy Burinka, będącej odpowiednikiem polskiej spółdzielni mieszkaniowej. Dom zostanie wydrukowany za pomocą drukarki 3D zbudowanej w Czechach w spółce Trpaka na bazie robota przemysłowego wykorzystywanego w przemyśle motoryzacyjnym. Będzie on w stanie nakładać do 15 centymetrów na sekundę specjalnego tworzywa, przypominającego nieco beton. Po wyschnięciu ma mieć on wytrzymałość porównywalną z betonem stosowanym przy budowie mostów.

Prvok ma mieć 43 metry kwadratowe. Wyposażony będzie w  salon z kuchnią, toaleta z łazienką oraz sypialnię.

Według przedstawicieli spółki Prvok może wytrzymać nawet 100 lat, a i później będzie można go przerobić ponownie na materiał nadający się do wydrukowania kolejnego domu.

Portal Technologiczny zwraca uwagę, że ponowne wykorzystanie materiału nie jest jedyną ekologiczną zaletą projektu. Budowa drukowanego domu to również zmniejszenie emisji CO2 aż o 1/5, a także znacznie mniej różnego rodzaju odpadów niż przy budowie domu drogą tradycyjną.

Prvok ekonomicznym rozwiązaniem

Prvok – jak podaje portal - powstanie nad wodą, na specjalnym pontonie i ma być tanim w eksploatacji i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Zostanie wydrukowany w ciągu zaledwie dwóch dni, a jego wykończenie ma trwać dwa miesiące. Pracować ma przy nim 25 robotników, podczas gdy przy domu tradycyjnym jest to ok. 60 osób.

Koszty budowy drukowanego domu – jak zauważa portal – mogą być nawet o połowę mniejsze niż w wypadku domu pasywnego w tradycyjnej technologii.

Tagi:

Czechy

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >