Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Proboszcz plus". Miliony złotych trafią do polskich kościołów
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.07.2023 14:13

"Proboszcz plus". Miliony złotych trafią do polskich kościołów

Kościół i pieniądze
Domena publiczna

"Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków pieniądze otrzymują przede wszystkim obiekty sakralne i kościelne.

Wsparcie samorządów

Chodzi o Rządowy Program Odbudowy Zabytków, którego głównym celem jest wsparcie samorządów w „poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych". 

„DGP” wyjaśnia, że samorządy złożyły ponad 11 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania prawie 14 mld zł. Ostatecznie dofinansowaniem objęto 4807 wniosków, a kwota przyznanych środków wyniosła ponad 2,5 mld zł.

Już niebawem dodatkowe pieniądze otrzymają miliony seniorów. Premier Morawiecki podał termin wypłat

"Proboszcz plus" za 1,4 mld zł

W programie, który “DGP” opisuje jako “Proboszcz plus”, do dyspozycji jest 2,5 mld zł. Dziennik wskazuje, że lista jest zdominowana przez obiekty kościelne. Spośród 4,8 tys. pozycji, 3 tys. to obiekty sakralne, na których remont ma zostać przeznaczone co najmniej 1,4 mld zł.

Gazeta wyjaśnia, że 3,4 mln zł dofinansowania otrzyma projekt „Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy wykończeniu sklepień i sufitów w Kolegium Jezuickim w Świdnicy pl. św. Jana Pawła II” w Świdnicy. 

Z kolei ponad 3,5 mln zł trafi na „Przebudowę i rozbudowę instalacji elektrycznej wraz z przeprowadzeniem prac przez konserwatora zabytków w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku”.

Ceny mieszkań w górę. Efekt rządowego programu.

Przypodobanie się władzom kościoła?

Chociaż „DGP” nie neguje zabytkowej wartości wielu kościołów w Polsce, wskazuje na fakt, iż w naszym kraju istnieje Fundusz Kościelny, którego jednym z zadań jest „konserwacja i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej”. 

Co ciekawe, Fundusz Kościelny ma do dyspozycji „tylko” 11 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania to co do zasady 200 tys. zł. Tak więc w porównaniu z przyznanymi milionami, które opisane zostały wyżej, dofinansowania z Funduszu są bardzo niskie.

Tagi: PiS Kościół