UOKiK przedstawia pomysł rodem z PRL
geograph.org.uk
Autor Radosław Święcki - 23 Marca 2020

Ceny regulowane z urzędu? Już za chwilę możemy mieć powtórkę przypominającą czasy PRL

PRL-BIS – takie skojarzenia budzi propozycja z jaką zwrócił się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rządu. Szef UOKiK chce by ministrowie mieli możliwość ustalania cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych. Nie ma się jednak czemu dziwić, wielu hurtowników i producentów celowo wykorzystuje okres pandemii do zawyżania cen oferowanych przez siebie produktów.

Pomysł rodem z PRL

Prezes UOKiK chce, by rządzący zawarli w projekcie ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej przepisy, które dawałyby ministrom uprawnienie ustalania, w drodze rozporządzenia, maksymalnych cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Propozycja ta może budzić skojarzenie z okresem PRL, kiedy to ceny były odgórnie ustalane przez rządzących.

Wielu z nas dostanie od rządu 2 tys. zł przestojowego. Nie wszyscy jednak będą mogli na nie liczyćWielu z nas dostanie od rządu 2 tys. zł przestojowego. Nie wszyscy jednak będą mogli na nie liczyćCzytaj dalej

Jak podaje portal, UOKiK w przekazanym rządowi w ramach konsultacji stanowisku nie określił, który minister miałby zyskać takie uprawnienia, jednak wskazał, że akt prawny powinien być wydawany w porozumieniu z dwoma innymi resortami (również nieokreślonymi na tym etapie). Maksymalne ceny lub marże miałyby się z kolei odnosić jedynie do towarów lub usług "mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych".

Kurs euro bije złotego na głowę. Wysoko także frank szwajcarskiKurs euro bije złotego na głowę. Wysoko także frank szwajcarskiCzytaj dalej

UOKiK zaproponował, aby w drodze rozporządzenia mogły zostać ustalone maksymalne ceny "dla różnych poziomów obrotu towarowego". Minister mógłby także uwzględnić skalę sprzedaży albo świadczenia usług i uwarunkowania regionalne, a przy ustalaniu wysokości maksymalnych cen mógłby wziąć pod uwagę wysokość cen w okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Wydając rozporządzenie, minister określałby podstawę obliczania maksymalnych marż, a także mógłby ustalić maksymalne marże dla poszczególnych rodzajów towarów lub naliczane od ceny hurtowej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. "RP": kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

Jednocześnie, jak postuluje UOKiK, w ustawie o tarczy antykryzysowej powinien się znaleźć zakaz stosowania w obrocie na terytorium RP cen lub marż wyższych niż te wskazane w rozporządzeniu. Kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców zakazu sprawowałyby: Inspekcja Farmaceutyczna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcja Sanitarna, a także Inspekcja Handlowa.

- Za złamanie zakazu przedsiębiorcom groziłyby kary od 5 tys. do 5 mln zł. Karę pieniężną mógłby nakładać, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor farmaceutyczny, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, albo wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej. Przedsiębiorcy zostaliby zobowiązani do uiszczenia kary w terminie 7 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna – informują wiadomoscihandlowe.pl.

W przypadku wielokrotnego naruszenia zakazu "na dużą skalę" (choćby nieumyślnie), prezes UOKiK mógłby nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 10 proc. obrotu za rok poprzedni. Za nieudzielenie odpowiedzi, wprowadzenie urzędu w błąd lub utrudnianie kontroli, przedsiębiorstwo mogłoby zostać ukarane karą pieniężną w wysokości do 5 proc. obrotu w roku poprzednim, ale nie więcej niż 50 mln zł.

Rząd jak dotąd nie ustosunkował się do propozycji UOKiK.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany reżyser lekceważy zagrożenie koronawirusem? Kręci film w środku Warszawy
  2. Nie żyje proboszcz zarażony koronawirusem. Duchowny miał 68 lat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nowe ograniczenia w Polsce. Premier ogłosił decyzję, sytuacja jest poważna
Profesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuProfesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News