BiznesINFO.pl
Prawo zamówień publicznych korzyści dla MŚP

Unsplash.com Josue Isai Ramos Figueroa

Nowe prawo zamówień publicznych już obowiązuje. Zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Nowe prawo zamówień publicznych miało zwiększyć przejrzystość i spójność regulacji dotyczących państwowych przetargów. Wraz z początkiem 2021 roku, w życie weszła ustawa uchwalona jeszcze w 2019 roku. Sporo zyskać mogą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego tak długo trwało wprowadzenie nowego prawa zamówień publicznych

  • Dlaczego skorzystają na tym małe i średnie przedsiębiorstwa

  • Jakie są najważniejsze założenia ustawy

Nowe prawo zamówień publicznych. Przedsiębiorcy długo na to czekali

Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019, ze zm.) powstało z potrzeby wsparcia i małych i średnich przedsiębiorstw oraz w celu wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Dzięki ustawie, państwowe przetargi nie będą zagarniane tylko przez korporacyjne molochy, gdyż szansę na wypełnienie regulacji będą mieli również mniejsi usługodawcy.

- Mam nadzieję, że nowa ustawa przyczyni się do większego udziału małych i średnich firm przy zamówieniach publicznych. Przy Rzeczniku MŚP w ramach Rady Przedsiębiorców działa zespół roboczy ds. zamówień publicznych, który był również zaangażowany w powyższe prace oraz opracowywał postulaty przedsiębiorców i ich organizacji - mówił dla Rzeczpospolitej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), Adam Abramowicz.

Abramowicz tłumaczy również długi czas wdrażania ustawy. Stwierdził, że przedsiębiorcy narzekali na wprowadzane na prędko dziurawe przepisy, bez wcześniejszych konsultacji. Dlatego też apelował o dłuższe vacatio legis i uwzględnienie uwag MŚP. Wygląda na to, że przedsiębiorcom udało się osiągnąć zamierzony cel.

Korzyści dla przedsiębiorców z nowego prawa zamówień publicznych

Jak wskazuje portal rynekifnfrastruktury.pl, nowe prawo zamówień publicznych wzmocni pozycję i ochronę praw wykonawców i podwykonawców. Ponadto przedsiębiorstwa nie będą musiały kredytować zamówień publicznych z własnych kieszeni.

Wprowadzona zostanie także zasada efektywności. Zamawiający będzie musiał więc uwzględnić jakość towarów i usług, oraz ich wpływ na gospodarkę i środowisko. Ma to zapobiec praktykom, w których przetargi wygrywała ta firma, która zaoferowała najniższą cenę za swoje usługi, co niekoniecznie przekładało się na jakość jej wykonania.

Zmienią się także procedury przetargów unijnych. Nowa ustawa gwarantuje wprowadzenie analizy potrzeb i wymagań zamawiającego, a także raportów z realizacji zamówienia. Same procedury mają być uproszczone i poniżej unijnych progów.

W nowym prawie zamówień publicznych poprawiono również pozycję wykonawcy. Określono zasady kształtowania umów i wprowadzania kar umownych (np. zakaz grzywny nieproporcjonalnie dużych do wartości zamówienia), waloryzacji wynagrodzenia, obowiązku stosowania zaliczek i częściowych płatności powyżej 12 miesięcy, jak i mniejsze obciążenia przy wadium i zabezpieczeniu umowy.

Rzecznik MŚP uzyska uprawnienia, które mają podmioty wpisane na listę organizacji uprawnionych do wnoszenia środków ochrony prawnej. Spory między zamawiającym a usługodawcą będą mogły być rozstrzygane przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto nowe przepisy zapewniają pełną elektronizację procesu za pośrednictwem platformy zakupowej. Rządowy portal o nazwie e-Zamówienia ma być gotowy do użytku już od kwietnia 2021 roku.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Inflacja w górę, stopy procentowe póki co bez zmian

Finanse

Citi Bank Handlowy publikuje prognozy stóp procentowych. Czy raty kredytów wzrosną?

Czytaj więcej >
KOWR - pożyczka

Finanse

Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze. Nowe przepisy weszły w życie

Czytaj więcej >
Tenis ziemny

Finanse

Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Czytaj więcej >
PKP podróżowanie pociągami

Finanse

Odszkodowanie za opóźniony pociąg. Tłumaczymy, kiedy możemy oczekiwać rekompensaty od przewoźnika

Czytaj więcej >

Finanse

Ceny mieszkań lecą w dół. Deweloperzy przygotowali promocje na Black Week

Czytaj więcej >

Finanse

Wniosek o 300+. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze, musisz się pośpieszyć

Czytaj więcej >