BiznesINFO.pl
Straż pożarna kupuje sprzęt z wątpliwego źródła

Biznesinfo

RMF FM nagłaśnia aferę w straży pożarnej. Sprzęt za 3 mln kupiony bez przetargu od biznesmena na celowniku ABW

23 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Straż pożarna zakupiła bez przetargu sprzęt warty 3 mln zł. Jednak okazuje się, że kontrahent stojący na czele spółki jest od miesięcy obserwowany przez ABW, a na koncie ma już zarzuty ustawiania przetargów. RMF FM donosi, że w sprawie zabrało głos Minist

Straż pożarna kupuje sprzęt bez przetargu z wątpliwego źródła

Małopolska straż pożarna skorzystała z przywilejów, jakie dale tzw. „ustawa covidowa” i bez przetargu zakupiła sprzęt opiewający na 3 mln zł. Chodzi o 50 przyczep z namiotami stelażowymi, pochodzące od firmy, która przez lata dostarczała sprzęt wojsku. Jednak działalność spółki wzbudziła wątpliwości Służb Kontrwywiadu Wojskowego, a w styczniu Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało m.in. prezesa firmy. Usłyszał on zarzut ustawiania przetargów i wręczania łapówek.

RMF FM twierdzi, że podejrzana przeszłość szefa spółki była nieznana małopolskiej straży pożarnej albo po prostu nie przeszkadzała w zakupie sprzętu. Niewiedza ta jednak może dziwić, ponieważ, jak ustalili redaktorzy stacji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od dwóch miesięcy prowadzi postepowanie wobec prezesa, które dotyczy odebrania mu prawa dostępu do informacji niejawnych.

Straż pożarna sprawdziła firmę, ale czy wystarczająco wnikliwie?

Rozmówcy RMF FM twierdzą, że przyczyną tej sytuacji są wadliwe procedury weryfikacji przedsiębiorców w czasie zakupów bez przetargu. Jednak Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Krakowie oznajmiła, że oferent przekazał niezbędne referencje, które świadczyły o tym, że ma już na swoim koncie prawidłowo przeprowadzone dostawy.

Prezes firmy unikał rozmów ze stacją i na pytania dziennikarzy zgodził się odpowiedzieć jedynie pisemnie. Z kolei prokurent spółki nie widzi przeszkód, aby spółka ponownie starała się o realizację zamówień na sprzęt dla państwa. Powołuje się na fakt, że szefowi na ten moment nie można nic oficjalnie zarzucić. „Prezes nie jest skazaną osobą, możemy startować w przetargach. Pracujemy normalnie” – przyznał Kazimierz Putyra, prokurent.

MSWiA: ta oferta była najtańsza

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało RMF FM, że wspomniana firma „nie została wykluczona z postępowań i tym samym mogła złożyć swoją ofertę”. Zdaniem resortu wybór tej oferty był oczywisty ze względu na najniższą cenę.

W piśmie do redakcji MSWiA nie ustosunkowało się do tego, czy spółka poinformowała straż pożarną o zarzutach ustawiania przetargów i innych postepowaniach toczących się względem prezesa.

Tagi:

MSWiACBA

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >