Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo od spadków i darowizn do zmiany? Eksperci wieszczą, że tak
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.06.2021 02:00

Prawo od spadków i darowizn do zmiany? Eksperci wieszczą, że tak

Podatek od spadku do zmiany?
Pikist

Będzie reforma w zakresie podatku od spadków i darowizn? Takie rozwiązania spodziewają się specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Okazuje się, że wpływy do budżetu z tej daniny są znikome.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się reformy w zakresie podatku od spadku i darowizn

  • W ilu państwach taki podatek funkcjonuje

  • Jakie przynosi on w Polsce wpływy do budżetu

Podatek od spadku kwestią czasu?

Podatek od spadku i darowizn - jak zauważa Business Insider Polska - funkcjonuje w ponad 20 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Okazuje się, że w większości z nich danina odpowiada za znikomy odsetek wpływów budżetowych.

Średnio jest to zaledwie 0,51 proc. łącznych przychodów podatkowych, a jedynie we Francji, Belgii, czy Japonii wpływy przekraczają 1 proc.

Jak jest w Polsce? Jak podaje za think tankiem Polskim Instytutem Ekonomicznym portal wpływy budżetowe z tytułu podatku od spadków i darowizn wynoszą jedynie 0,04 proc.

Dlaczego tak mało? Think tank tłumaczy to faktem, iż nad Wisłą stosunkowo wielu - w porównaniu z innymi krajami - członków rodziny zwolnionych jest z podatku od spadku i darowizn.

Ponadto Polska należy do nielicznych państw, które nie opodatkowuje zagranicznego majątku swoich rezydentów podatkowych.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że reformę w zakresie podatku od spadków i darowizn wskazuje się coraz częściej w ramach reformy podatkowej, mającej nastąpić w pocovidowej rzeczywistości.

Jako uzasadnienie dla zmian wskazuje się m.in. spodziewaną w najbliższych latach dalszą koncentrację majątku, która będzie następować w starszych grupach wiekowych wraz z wydłużeniem się życia, co z kolei oznaczać będzie wzrost przeciętnego wieku dziedziczenia majątku" - wskazuje PIE.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: spadek