BiznesINFO.pl
Man with head in his hands

https://eastnews.pl/Design-Pics

Starsi pracownicy pójdą na bruk? Prawo do emerytury i dorabianie mogą przechylić szalę

1 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Prawo do emerytury i dorabianie do świadczenia mogą skończyć się przez pandemię koronawirusa? Przed dylematem zwalniania pracowników stanęli ich pracodawcy, którzy powirusową restrukturyzację rozpoczynają od zwalniania starszych pracowników.

Prawo do emerytury, a dalszy staż pracy

Prawo do emerytury przysługuje czytelnikowi "Gazety Wyborczej", który zgłosił się do redakcji w sprawie swojej sytuacji w firmie. Urodzonemu w 1954 r. mężczyźnie od zeszłego roku przysługuje prawo do emerytury, jednakże jeszcze nie chce odchodzić z pracy i postanowił pozostać w niej dłużej. Mężczyzna pozostaje od 25 lat zatrudniony w tej samej firmie i ma umowę na czas nieokreślony. - Gdy zaczęła się epidemia, jak cała załoga przeszedłem na pracę zdalną. Trwało to około miesiąca. Potem wydawało się, że wszystko wraca do normy, ale pod koniec kwietnia prezes rozesłał wszystkim indywidualne porozumienia w sprawie obniżenia pensji o 20 proc. Miałbym dostawać tylko 4 tys. brutto miesięcznie. Nie podpisałem tego dokumentu - powiedział mężczyzna.

Prawo do emerytury to przywilej czytelnika, który myśli w końcu nad tym, aby z niego skorzystać. Mężczyzna w efekcie został wysłany na postojowe, a pracodawca ti tak zapłacił mu 80 proc. Sytuacja zmieniła się wraz z początkiem lipca, wszyscy pracownicy wrócił do firmy i pracują za pełną stawkę. - Oprócz mnie. Ja dostaję 50 proc. pensji i nadal jestem na postojowym. Ten trzymiesięczny okres kończy się za kilka dni - 31 sierpnia. Od 1 września powinienem iść do pracy. I zastanawiam się, czy firma może mnie wtedy zwolnić. Jestem jedynym wśród około 300-osobowej załogi, który osiągnął wiek emerytalny i nadal pracuje - opowiada czytelnik "GW".

Prawo do emerytury, a zwolnienia starszych osób

Prawo do emerytury i ochrona przed zwolnieniem to dwa asy w rękawie czytelnika "GW". Co więcej, wszystko za sprawą obniżenia wieku emerytalnego przez Prawo i Sprawiedliwość. Pan Roman nie chce odchodzić na emeryturę, ponieważ jego świadczenie będzie stosunkowo niskie. Przez pandemię wielu pracowników z prawem do emerytury zdecydowało się odejść z pracy. Pracodawcy chętnie korzystają z uprawnienia, które dała im tzw. tarcza antykryzysowa i sugerują pracownikom z prawem do emerytury, aby sami z siebie rezygnowali z pracy.

- W dobie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców podjęło lub też zamierza podjąć w najbliższej przyszłości działania zmierzające do restrukturyzacji zatrudnienia poprzez zwolnienie części załogi. Działania te dotyczą bardzo często osób, które osiągnęły już wiek uprawniający do otrzymania świadczeń emerytalnych. W tej sytuacji pamiętać trzeba, iż zgodnie z prezentowanym w ostatnich latach przez Sąd Najwyższy stanowiskiem osiągnięcie wieku emerytalnego oraz uzyskanie uprawnień emerytalnych nie stanowi uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Co więcej, wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę z tych przyczyn stanowi dyskryminację ze względu na wiek (por. np. wyr. Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2014 roku) - mówi mec. Marcin Ziółkowski z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Gujski Zdebiak.

<

Tagi:

zwolnieniapracownicypracodawcyPolskapieniądzeemeryturyemerycipracaemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunk&oacute;w międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zaw&oacute;d, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial &quot;House of Cards&quot;. Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >