Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracują w czasie urlopu. Tak wygląda rzeczywistość co piątego nauczyciela
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.07.2023 09:32

Pracują w czasie urlopu. Tak wygląda rzeczywistość co piątego nauczyciela

nauczyciel
Domena publiczna

Dwa miesiące wakacji i jeszcze narzekają? Rzeczywistość nauczycieli wcale nie jest kolorowa. Często w wakacje podejmują oni dodatkowe prace, w przeciwnym razie nie byliby w stanie opłacić bieżących rachunków.

Prace nauczycieli przez wakacje

Co piąty nauczyciel w czasie wakacji dorabia do pensji, wynika z ankiety Głosu Nauczycielskiego. W badaniu brało udział 4245 osób, z czego 894 przyznało, że podejmuje się dodatkowych prac przez wakacje.

Interia rozmawiała z nauczycielami, którzy pracują w wakacje. Jedna z nauczycielek od sześciu lat w każde wakacje pracuje jako pomoc kuchenna w hotelu, gdzie zwykle pracuje około 10 godzin dziennie. Przyznała, że robi to “wszystko po to, aby zimą mogła opłacić prąd i opał”. Nauczyciele dorabiają też jako wychowawcy kolonii, czy jako pracownicy fizyczni podczas zbiorów. 

Niektórzy z nich lubią swoje wakacyjne prace, mimo to nie kryją rozgoryczenia, że przez wiele lat musieli się kształcić, a ich pensja nauczycielska nie wystarcza na pokrycie podstawowych wydatków, tym bardziej że wakacje to teoretycznie ich czas urlopu.

Wynagrodzenie nauczycieli od stycznia 2023 roku

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze określa rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze  z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi dla nauczyciela początkującego- 3690 zł, mianowanego - 3890 zł, a dla nauczyciela dyplomowanego- 4550 zł ( kwoty brutto). 

Dla porównania od stycznia wynagrodzenie minimalne w Polsce wynosiło 3490 zł brutto, a od lipca wynosi ono 3600 zł brutto.

18 godzin pracy nauczyciela to więcej niż zwykły etat

Związek Nauczycielstwa Polskiego na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że choć etat nauczycielski wynosi 18 godzin, to wcale nie oznacza, że nauczyciele tyle pracują. Okazuje się, że ich praca wykracza poza standardowy etat.

Jak pokazują dane Instytutu Badań Edukacyjnych, średni tydzień pracy nauczyciela wynosi 47 godzin. ZNP zwraca uwagę, że praca nauczyciela obejmuje także zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły takie jak np. prowadzenie zebrań z rodzicami, udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, przygotowanie do zajęć, prowadzenie dokumentacji - część tych zadań ze względu na brak miejsca czy materiałów, wykonują w domach, dlatego tej pracy się nie dostrzega

Tagi: praca