BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Nie trzeba emigrować, by sporo zarabiać. Tysiące w euro możesz mieć w Polsce

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Praca w Niemczech bardziej opłacalna

Praca w Niemczech kojarzy się z dobrymi płacami i stabilnymi warunkami zatrudnienia, dlatego od lat to Niemcy stanowią główny i jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Mowa nie tylko o Berlinie i innych dużych miastach, ale także o miejscowościach przygranicznych.

Jedną z firm, która postanowiła szukać zatrudnienia wśród Polaków jest wielka fabryka papieru, należąca do koncernu Leipa, której siedziba mieści w Schwedt, oddalonym o kilka kilometrów od granicy – podaje money.pl. Koncern zdecydował się postawić na polskich pracowników, ponieważ coraz więcej Niemców przeprowadza się do Berlina lub na zachód kraju w celu poszukiwania lepszej płacy.

Reklama kluczem do sukcesu

„Praca w Niemczech, życie w Polsce? Z Leipa wszystko jest możliwe” – taki slogan reklamowy widnieje na bilboardach w Szczecinie, Gryfinie i pobliskich miejscowościach. Na ten moment w koncernie zatrudnionych jest kilku Polaków. Przedstawiciele firmy przyznają, że dostrzegli wzrost zainteresowania firmą ze strony Polaków, dlatego poza kampanią reklamową firma zorganizuje dzień otwarty.  

W trakcie wydarzenia zaplanowanego na 15 czerwca będzie można przyjrzeć się maszynom papierniczym, poznać kadrę pracowniczą i historię firmy. Wszystko to ma zachęcić przyszłych potencjalnych zatrudnionych do złożenia podania o pracę. Będzie można to zrobić bezpośrednio w trakcie dnia otwartego.

Kuszące stawki w wielu firmach w Schwedt

Niemiecka firma zdecydowała się nie podawać do publicznej wiadomości szczegółów dotyczących zarobków, ponieważ obawia się, że mogłoby to zostać źle odebrane po drugiej stronie granicy. Jednak przedstawiciel koncernu zwraca uwagę, że Polacy, którzy już pracują w fabryce, twierdzą, ze „zarobki są znacznie lepsze niż w ojczyźnie”.

Leipa to nie jedyna grupa poszukuje pracowników z Polski. Również rafineria PCK Raffinerie GmbH, jedna z największych w Niemczech, otwiera się na doświadczonych pracowników zza granicy.

Reprezentanci firmy przekonują, że koncern jest gotowy przeszkolić każdego dobrze prosperującego kandydata, oferując mu czteroletni kurs z pełnym wynagrodzeniem. W trakcie pierwszego roku szkolenia można liczyć na zarobek w wysokości ponad 1 tys. euro miesięcznie, a w czasie czwartego – już 1162 euro. Po zakończeniu okresu wdrażania w struktury rafinerii stawki są zdecydowanie wyższe.

Coraz więcej niemieckich miast poszukuje polskich pracowników

Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski również mogą liczyć na stabilne zatrudnienie po niemieckiej stronie granicy. Pensja przy pakowaniu paczek we Frankfurcie nad Odrą, który graniczy ze Słubicami, wynosi ponad 1,6 tys. brutto. Za nocne dyżury pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1860 tys. euro, co stanowi prawie 8 tys. zł.

Część Polaków decyduje się także na dojazdy do firm np. do okolic Berlina. W tamtejszej fabryce czekolady można zarobić 1950 euro brutto oraz otrzymać wiele premii i bonusów. Firma nie wymaga od pracowników wcześniejszego doświadczenia w branży czy znajomości języka niemieckiego.

Tagi:

praca za granicąNiemcypraca

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >