Praca w Niemczech bardziej opłacalna
Pixabay/Bru-nO
Autor Maria Glinka - 28 Lutego 2020

Nie trzeba emigrować, by sporo zarabiać. Tysiące w euro możesz mieć w Polsce

Praca w Niemczech i życie w Polsce? Coraz więcej obywateli decyduje się na to rozwiązanie, bo stawki są wysokie. Oferta zarobków w wysokości 10 tys. zł przyciąga Polaków, którzy nie zamierzają przeprowadzać się za zachodnią granicę.

Praca w Niemczech bardziej opłacalna

Praca w Niemczech kojarzy się z dobrymi płacami i stabilnymi warunkami zatrudnienia, dlatego od lat to Niemcy stanowią główny i jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Mowa nie tylko o Berlinie i innych dużych miastach, ale także o miejscowościach przygranicznych.

Wciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złWciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złCzytaj dalej

Jedną z firm, która postanowiła szukać zatrudnienia wśród Polaków jest wielka fabryka papieru, należąca do koncernu Leipa, której siedziba mieści w Schwedt, oddalonym o kilka kilometrów od granicy – podaje money.pl. Koncern zdecydował się postawić na polskich pracowników, ponieważ coraz więcej Niemców przeprowadza się do Berlina lub na zachód kraju w celu poszukiwania lepszej płacy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Reklama kluczem do sukcesu

„Praca w Niemczech, życie w Polsce? Z Leipa wszystko jest możliwe” – taki slogan reklamowy widnieje na bilboardach w Szczecinie, Gryfinie i pobliskich miejscowościach. Na ten moment w koncernie zatrudnionych jest kilku Polaków. Przedstawiciele firmy przyznają, że dostrzegli wzrost zainteresowania firmą ze strony Polaków, dlatego poza kampanią reklamową firma zorganizuje dzień otwarty.

W trakcie wydarzenia zaplanowanego na 15 czerwca będzie można przyjrzeć się maszynom papierniczym, poznać kadrę pracowniczą i historię firmy. Wszystko to ma zachęcić przyszłych potencjalnych zatrudnionych do złożenia podania o pracę. Będzie można to zrobić bezpośrednio w trakcie dnia otwartego.

Kuszące stawki w wielu firmach w Schwedt

Niemiecka firma zdecydowała się nie podawać do publicznej wiadomości szczegółów dotyczących zarobków, ponieważ obawia się, że mogłoby to zostać źle odebrane po drugiej stronie granicy. Jednak przedstawiciel koncernu zwraca uwagę, że Polacy, którzy już pracują w fabryce, twierdzą, ze „zarobki są znacznie lepsze niż w ojczyźnie”.

Leipa to nie jedyna grupa poszukuje pracowników z Polski. Również rafineria PCK Raffinerie GmbH, jedna z największych w Niemczech, otwiera się na doświadczonych pracowników zza granicy.

Reprezentanci firmy przekonują, że koncern jest gotowy przeszkolić każdego dobrze prosperującego kandydata, oferując mu czteroletni kurs z pełnym wynagrodzeniem. W trakcie pierwszego roku szkolenia można liczyć na zarobek w wysokości ponad 1 tys. euro miesięcznie, a w czasie czwartego – już 1162 euro. Po zakończeniu okresu wdrażania w struktury rafinerii stawki są zdecydowanie wyższe.

Coraz więcej niemieckich miast poszukuje polskich pracowników

Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski również mogą liczyć na stabilne zatrudnienie po niemieckiej stronie granicy. Pensja przy pakowaniu paczek we Frankfurcie nad Odrą, który graniczy ze Słubicami, wynosi ponad 1,6 tys. brutto. Za nocne dyżury pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1860 tys. euro, co stanowi prawie 8 tys. zł.

Część Polaków decyduje się także na dojazdy do firm np. do okolic Berlina. W tamtejszej fabryce czekolady można zarobić 1950 euro brutto oraz otrzymać wiele premii i bonusów. Firma nie wymaga od pracowników wcześniejszego doświadczenia w branży czy znajomości języka niemieckiego.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Rynek pracy w Niemczech

Większość Polaków decyduje się na emigrację do Niemiec z powodu bliskiej odległości i wyższych zarobków. Według danych GUS w 2018 r. do Niemiec wyjechało na stałe 4370 polskich pracowników.

Polacy często wybierają Niemcy, ponieważ do wykonywania pracy w tym państwie nie są wymagane wizy czy pozwolenia na pracę – przypomina praca.pl. Zachęca również stabilna sytuacja pracownika na rynku pracy, niższa stopa bezrobocia (3,1 proc. w Niemczech – 5,5, proc. w Polsce) czy wyższe stawki (9,19 euro/godz. w 2019 r.).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News