Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Praca w komisji wyborczej. Można nieźle dorobić, są warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.08.2023 18:02

Praca w komisji wyborczej. Można nieźle dorobić, są warunki

Obwodowa komisja wyborcza
Domena publiczna/BiznesINFO

Bardzo często w przestrzeni publicznej pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowego liczenia głosów w komisjach wyborczych. Mało kto jednak wie, że można się zgłosić na ochotnika do pracy w obwodowej komisji wyborczej, aby pracować w trakcie wyborów - i przy tym nieźle dorobić.

Wybory parlamentarne już tej jesieni

Jak przypomina portal Gazeta.pl, w zeszłym tygodniu ogłoszona została data tegorocznych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one w niedzielę 15 października.

Głosowanie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie przeprowadzane w obwodowych komisjach wyborczych. Mało kto jednak wie, że do pracy jako członek komisji może zgłosić się w zasadzie każdy - i tym samym przekonać się, jak pełnienie takiej funkcji wygląda.

Wymagania na członków komisji

Oczywiście członkiem komisji wyborczej nie można zostać z marszu. Jak zaznacza Gazeta.pl, dana osoba może zostać członkiem komisji jeżeli spełnia kilka warunków.

W komisjach wyborczych według informacji Gazety.pl mogą zasiadać wyłącznie obywatele Polski, którzy w dniu głosowania będą mieli 18 lat. Dodatkowo nie mogą być pozbawieni praw publicznych, wyborczych oraz wolności. Mogą się również zgłosić do pracy w komisji wyłącznie na terenie gminy, która jest przypisana do danej komisji.

Nie są to jednakże jedyne wymagania. W komisjach nie mogą zasiadać kandydaci, ich rodziny, komisarze i urzędnicy wyborczy, pełnomocnicy z komitetów wyborczych czy mężowie stanu.

Praca nie za darmo

Za pracę w komisji wyborczej naturalnie otrzymuje się wynagrodzenie - nie jest to bowiem praca za darmo. Tym samym, mając wolną niedzielę, jest możliwość dorobienia pewnej sumy pieniędzy.

Jak informuje Gazeta.pl, konkretna wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od pełnionej funkcji w komisji. Na największą kwotę mogą liczyć przewodniczący - mowa o 800 zł. 100 zł mniej otrzymają zastępcy przewodniczących komisji, zaś zwykli członkowie - 600 zł.

Tagi: Wybory płaca