Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > PPK bardzo zmieni Twoją wypłatę i dokumentację pracowniczą. Zapoznaj się z ważnymi zmianami
Paulina Musianek
Paulina Musianek 19.08.2019 02:00

PPK bardzo zmieni Twoją wypłatę i dokumentację pracowniczą. Zapoznaj się z ważnymi zmianami

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), nowe zasady wypłaty wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej to jedne ze zmian, które zostały wprowadzone w kodeksie pracy w styczniu 2019 r. 

PPK - rewolucja w emeryturach

Od 1 lipca pracownicy zatrudnieni w dużych firmach, w których na 31 grudnia 2018 zatrudniano minimum 250 pracowników, mogą przystępować do PPK czyli pracowniczych planach kapitałowych. Co to takiego? Jest to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. 

Zgodnie z projektem od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostało poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2% pensji brutto na pracownicze plany kapitałowe. Kwota trafi do wybranego przez pracodawcę emerytalnego funduszu inwestycyjnego. Do tego pracodawca dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5% brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku “dorzuci” 240 zł.

Przelew zamiast gotówki. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń

Kodeks pracy idzie z duchem czasu. Od 1 stycznia 2019 roku nie będzie już potrzebna zgoda pracownika na przelew wynagrodzenia na konto bankowe. Bezgotówkowa forma wypłaty pensji będzie zasadą. Jeśli ktoś woli otrzymywać wynagrodzenie w gotówce będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Do nowych regulacji trzeba dostosować firmowe regulaminy.

Kodeks pracy 2019. Dokumentacja pracownicza

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą również dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy mogą teraz prowadzić ją w wersji elektronicznej, również akt osobowych pracowników. Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ma to pozwolić na redukcję kosztów w firmach o nawet 200 tys. zł rocznie.

Tagi: PPK