BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

PPK bardzo zmieni Twoją wypłatę i dokumentację pracowniczą. Zapoznaj się z ważnymi zmianami

19 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

PPK, pracownicze plany kapitałowe, to nie jedyna nowość jaka czeka pracowników i pracodawców. Warto zapoznać się z istotnymi zmianami dotyczącymi pracy.

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), nowe zasady wypłaty wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej to jedne ze zmian, które zostały wprowadzone w kodeksie pracy w styczniu 2019 r. 

PPK - rewolucja w emeryturach

Od 1 lipca pracownicy zatrudnieni w dużych firmach, w których na 31 grudnia 2018 zatrudniano minimum 250 pracowników, mogą przystępować do PPK czyli pracowniczych planach kapitałowych. Co to takiego? Jest to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. 

Zgodnie z projektem od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostało poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2% pensji brutto na pracownicze plany kapitałowe. Kwota trafi do wybranego przez pracodawcę emerytalnego funduszu inwestycyjnego. Do tego pracodawca dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5% brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku “dorzuci” 240 zł.

Przelew zamiast gotówki. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń

Kodeks pracy idzie z duchem czasu. Od 1 stycznia 2019 roku nie będzie już potrzebna zgoda pracownika na przelew wynagrodzenia na konto bankowe. Bezgotówkowa forma wypłaty pensji będzie zasadą. Jeśli ktoś woli otrzymywać wynagrodzenie w gotówce będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Do nowych regulacji trzeba dostosować firmowe regulaminy.

Kodeks pracy 2019. Dokumentacja pracownicza

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą również dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy mogą teraz prowadzić ją w wersji elektronicznej, również akt osobowych pracowników. Według szacunków Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ma to pozwolić na redukcję kosztów w firmach o nawet 200 tys. zł rocznie.

Tagi:

PPK

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >