BiznesINFO.pl
PPK

Obraz e-gabi z Pixabay

Państwo wprowadziło nowy benefit dla wszystkich pracowników. Polacy go nie dostrzegają

10 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PPK to długoterminowe plany odkładania pieniędzy. Uczestniczy w nich pracownik, pracodawca, a swoją część dokłada także państwo. Najnowszy raport wskazuje jednak, że Polacy nie tego nowego rozwiązania jako benefitu.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł rządu by zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę. Pieniądze gromadzone są na indywidualnych kontach, a przelewy na nie trafiają z naszych pensji. Swój udział w programie wspierają pracodawcy, dokładając do naszych kont swoje pieniądze oraz państwo, fundując nam premię powitalną oraz raz w roku dodatkową dopłatę. Pieniądze zgromadzone w PPK możemy wypłacić w ważnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba, operacja, czy kupno domu. Ponadto, zgodnie z założeniami, w momencie osiągnięcia 60. roku życia otrzymujemy wypłatę z PPK w postaci 25 proc. zgromadzonych środków, a reszta pieniędzy jest wypłacana w postaci dodatków do emerytury przez 10 lat.

PPK nie jest doceniane przez Polaków

Konfederacja Lewiatan opublikowała raport, w którym opisuje stosunek Polaków do PPK. Okazuje się, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie są postrzegane jako benefit pozapłacowy, a pracownicy nie dostrzegają żadnych korzyści z niego płynących. Lewiatan uważa, że to wina zbyt małej edukacji w tym zakresie. Ponadto Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że system PPK nie jest jeszcze w pełni rozpowszechniony. Sonia Buchholtz ekspertka organizacji cytowana przez Radio ZET wskazuje, że PPK wymagają dopłat od strony pracownika, a gratyfikacja w postaci oszczędności następuje po upływie wielu lat - nie jest natychmiastowa.

PPK zakłada, że na indywidualne konta będzie trafiało 2 proc. pensji pracownika, z możliwością większej wpłaty. Swoje 1,5 proc. dopłaci pracodawca (również z możliwością większych dopłat), a po spełnieniu określonych warunków, premię raz w roku da nam państwo. Obecnie do PPK zapisywani są automatycznie pracownicy firm zatrudniających ponad 250 osób, a do końca roku wszystkich firm, w których pracuje więcej niż 20 osób. Z programu można się wypisać składając u pracodawcy odpowiednie oświadczenie.

Tagi:

PPKPolacypracaemeryturaOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >