Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już oficjalne: Jest nowe rozporządzenie MON ws. powoływania do wojska z rezerwy w obliczu epidemii
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.04.2020 02:00

Już oficjalne: Jest nowe rozporządzenie MON ws. powoływania do wojska z rezerwy w obliczu epidemii

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Powołanie do wojska łatwiejsze

Powołanie do wojska żołnierzy przeniesionych do rezerwy będzie łatwiejsze za sprawą rozporządzenia, które minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił 3 kwietnia.

- Coraz więcej osób chce służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej i walczyć z koronawirusem, więc podejmujemy działania, aby zwiększyć liczebność tego rodzaju sił zbrojnych. Przygotowaliśmy rozporządzenie, które ułatwi powoływanie do WOT żołnierzy przeniesionych do rezerwy – napisał na Twitterze szef MON.

W rozporządzeniu podkreślono, że „żołnierze rezerwy z racji już posiadanego doświadczenia wojskowego, którego jeszcze nie zatracili z powodu niewielkiego upływu czasu od chwili zwolnienia ze służby i przeniesienia do rezerwy, stanowią najbardziej wartościową część pozyskanych do służby wojskowej zasobów osobowych".

W dokumencie, którego fragmenty ujawnia Onet.pl podkreślono również, że zawarte zmiany pozwolą w o wiele szerszym zakresie zaangażować żołnierzy rezerwy, już jako żołnierzy Obrony Terytorialnej, do pomocy w aktywnym zwalczaniu zagrożeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zdaniem MON, proponowane rozwiązania przyczynią się również do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i spowodują zwiększenie liczby żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, utrzymywanych w gotowości do podjęcia działań, w tym działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przewidzianych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.