BiznesINFO.pl
BiznesInfo

biznesinfo

Posiadacze kopciuchów nie powinni zwlekać z wymianą pieca. Grożą im wysokie kary

20 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Walka z kopciuchami trwa w Polsce od kilku lat i nadal niestety wiele jest jeszcze do zrobienia. W tym roku najubożsi mogą liczyć na dopłatę do nowego urządzenia sięgającą nawet 37 tys. zł. Jeśli piec nie zostanie wymieniony jego właściciel zapłaci wysoką karę.

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, znów w wielu miejscowościach poczuliśmy drażniącą woń wydobywającą się z kominów. Nie dość, że Polacy nadal palą w nie ekologicznych piecach, to wrzucają do nich co mają pod ręką.

BiznesInfo

Przyjdą i zapukają pewnie też do Ciebie. Powodów do kontroli nazbierało się sporo

Warto wiedzieć jak przygotować się do kontroli, która może pojawić się w każdym momencie. Jakie kontrolowany ma prawa i na co mogą pozwolić sobie kontrolerzy? Należy pamiętać, że kontrola podatkowa to nie to samo, co kontrola celno-skarbowa, w przypadku której podatnika w ogóle nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli. Nie tylko przedsiębiorcy mogą zostać skontrolowani, straż miejska może wejść do domu, a pracodawca sprawdzi, czy jesteśmy chorzy, gdy przebywamy na l4. Na kolejnych slajdach więcej informacji na temat kontroli, które mogą Cię nawiedzić.

Zobacz galerię >

Wymiana pieca jest już nie tylko godną pochwały praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również koniecznością, która wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.

Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału.

Kontrola z ziemi i z powietrza

Jeśli pojawia się podejrzenie, że ktoś pali w piecu śmieci lub niedozwolone substancje można to zgłosić do straży miejskiej. Kontrole dokonywane są zarówno bezpośrednio w lokalach, jak i „z powietrza”, z wykorzystaniem nowoczesnych dronów z kamerą termowizyjną i głowicami badającymi zawartość dymu.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna w Rzeszowie w ubiegłym sezonie grzewczym (2020/2021) straż miejska podjęła 886 interwencji po zgłoszeniu przez mieszkańców lub na podstawie własnych obserwacji. Efekt? Pouczono 159 osób, a zaledwie cztery ukarano mandatami. Sporządzono też jeden wniosek o ukaranie do sądu.

– Straż miejska w Rzeszowie najwyraźniej nie ma świadomości tego, co unosi się z komina, gdy spalane są odpady. Niektóre z nich emitują te same gazy, które znajdowały się w gazach bojowych w czasie I wojny światowej – podkreślił w rozmowie z DGP Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Niestety kontrola zazwyczaj kończy się upomnieniem, co jak widać nie robi zbyt dużego wrażenia na osobach korzystających ze starych pieców.

Pieniądze biznesinfo

ZUS rozdaje pieniądze. Sporo świadczeń przelatuje nam koło nosa, a wcale nie musi

ZUS przyznaje wiele świadczeń, o których często nie mamy pojęcia. Być może koło nosa przemknęły nam już pieniądze, z których nie skorzystaliśmy z powodu niewypełniania odpowiednich papierków. Przedstawiamy listę świadczeń dostępnych w ZUS.

Zobacz galerię >

Jak podkreśla Dziennik Gazeta Prawna tam, gdzie nie ma straży gminnych ani miejskich, a działania lokalnych władz są nieskuteczne, lukę wypełniły organizacje społeczne. Mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki trucia powietrza przez sąsiadów przez stronę www.karnykopciuch.pl. Zgłoszenia te przejmuje Fundacja 360! W marcu tego roku w efekcie zainicjowanego przez nią postępowania administracyjnego w sprawie negatywnego oddziaływania na środowisko wójt gminy Godów (powiat wodzisławski) nakazał mieszkańcowi usunięcie kopciucha.

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiska

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >