Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Popularna sieć ogłasza upadłość. Polacy znają ją z Zalando
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.06.2024 14:21

Popularna sieć ogłasza upadłość. Polacy znają ją z Zalando

odzieżówka
fot. Pxhere

Holenderska sieć odzieżowa zniknie z Polski, firma złożyła wniosek o upadłość. Polacy produkty tej marki mogą kojarzyć przede wszystkim z Zalando, z którym marka blisko współpracowała. Dla klientów upadłość może oznaczać komplikacje z reklamacjami, zwrotami, a nawet zamówieniami. 

Trudny czas dla branży odzieżowej

Ostatnie lata odcisnęły piętno na wielu przedsiębiorstwach, w tym tych odzieżowych. Pandemia COVID 19 znacznie ograniczyła przychody płynące ze sklepów stacjonarnych, a ulegająca stopniowemu zaognianiu sytuacja geopolityczna, wiążące się z nią sankcje, konieczność zamykania fabryk czy trudności w transporcie towarów, dla wielu firm okazały się gwoździem do trumny. Tak stało się między innymi w przypadku holenderskiej marki odzieżowej. Na rodzimym rynku miała swoje sklepy, jednak większość może ją kojarzyć z popularnej platformy zakupowej Zalando.

Skarbówka przyjrzy się handlującym w sieci. Już od lipca nowe przepisy

Druga upadłość firmy

Marka Scotch&Soda ogłosiła upadłość i zrobiła to po raz drugi w ciągu dwóch lat. Po raz pierwszy doszło do tego w 2022 roku, jednak wówczas pojawił się amerykański inwestor. Bluestar Alliance podjął się próby ratowania marki, jednak czas pokazał, że okazało się to nieopłacalne – kryzys okazał się poważniejszy, niż pierwotnie zakładano. 

Konsekwencje dla klientów

Upadłość sklepu zawsze może wiązać się z utrudnieniami dla klientów. Mogą one wynikać zarówno z trudności przy realizacji zamówień, jak i z przeprowadzaniem reklamacji lub wymiany towaru. Marka Scotch&Soda zdążyła już zapowiedzieć, że klienci mogą spodziewać się opóźnień działaniach sklepu. Dotyczy to wypłat pieniędzy za zwroty, a także realizacji zamówień. W przypadku transakcji zawieranych za pośrednictwem Zalando nie ma doniesień o utrudnieniach.