BiznesINFO.pl

Turów

Polska zapowiada pozew przeciwko Czechom. Będzie dotyczył Turowa

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Według nieoficjalnych doniesień Polska nie zrywa negocjacji z Czechami, ale jednocześnie zaplanowano pozwać naszych sąsiadów do międzynarodowego sądu arbitrażowego, prawdopodobnie w Szwecji. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w przyszłym tygodniu pismo dotrze do Pragi.

Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Stosowne pismo Czesi otrzymają w przyszłym tygodniu — pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP", Polska zamierza pozwać Pragę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. "Rząd zaproponuje też niższą kwotę rekompensat za funkcjonowanie kopalni i elektrowni w Turowie (25 mln euro zamiast 45 mln)" – czytamy.

Kary dla Polski za Turów

Przypominamy, że we wrześniu TSUE nałożył na Polskę karę za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Rząd miał płacić 500 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Do dziś wydobycie nie zostało wstrzymane, a kary zapłacone. Licznik jest już na poziomie ponad 57 milionów euro (ponad 263 mln zł).

Polski rząd poinformował, że nie zamierza płacić. Obecnie kwota do zapłaty wynosi ponad 265 mln zł. Dziennik informuje, że "polski rząd zaproponuje też niższą kwotę rekompensat za funkcjonowanie kopalni i elektrowni w Turowie (25 mln euro zamiast 45 mln)".

Komisja Europejska już rozpoczęła przygotowania do procedury wstrzymania środków wypłacanych Polsce z unijnego budżetu.

18 stycznia ma dojść do kolejnego spotkania Polski i Czech.

Tagi:

Kopalnia TurówCzechyUnia Europejska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]