BiznesINFO.pl
Polska będzie płacić za szczepienie?

Biznes Info

Polska pójdzie drogą Serbii i zacznie płacić za szczepienia? Mamy komentarz ministerstwa

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

115 zł - równowartość takiej kwoty można otrzymać za zaszczepienie się przeciw Covid-19 w Serbii. Czy w Polsce taka opcja byłaby możliwa? Redakcja Biznes Info zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W Serbii płacą 25 euro za zaszczepienie się przeciw Covid-19

  • Dlaczego w tym kraju wprowadzono taką propozycję

  • Czy w Polsce taka opcja byłaby możliwa

Szczepienie za pieniądze? Oferta władz Serbii

Szczepienie przeciw Covid-19 za pieniądze? Taka opcja jak informowaliśmy dwa dni temu pojawiła się w Serbii. Właśnie w środę prezydent tego kraju Aleksandar Vuczić złożył rodakom następująca ofertę. 

- Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów  - zaproponował w telewizyjnym wystąpieniu Vuczić, którego cytuje Polska Agencja Prasowa. 

3000 dinarów dla osób, które już się zaszczepiły przeciw Covid-19, bądź uczynią to do końca maja, to równowartość 25 euro, czyli niespełna 115 zł. 

Skąd taka propozycja serbskich władz? Otóż zainteresowanie szczepieniami w tym kraju w ostatnich dniach spadło, podczas gdy wcześniej wyglądało dość imponująco. PAP podaje, że w liczącej niemal 7 mln mieszkańców Serbii, dwie dawki szczepionki przyjęto dotąd 1,3 mln osób. Prezydent Aleksandar Vuczić we wspomnianym wystąpieniu przyznał, że za sprawą przedstawionej oferty ma nadzieję, że do końca maja zaszczepi się (przynajmniej jedną dawką) ok. 3 mln osób. 

Redakcja Biznes Info zapytała polskie Ministerstwo Zdrowia co sądzi o serbskiej propozycji i czy takie rozwiązanie byłoby możliwe nad Wisłą.

Komentarz Ministerstwa Zdrowia

Przedstawiciele resortu ewidentnie nie chcieli komentować opcji zaproponowanej przez władze Serbii. Na wstępie udzielonego naszej redakcji komentarza przypominają, że szczepienia w Polsce są dobrowolne i darmowe, a w dalszej części wyliczają benefity, jakie wynikają z przyjęcia preparatu. 

- Osoby zaszczepione mogą bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, nie są uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich i nie muszą odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem - tłumaczy w komentarzu dla Biznes Info Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. 

Jak udowodnić, że udało się zaszczepić? Rybarczyk wyjaśnia, że na Internetowym Koncie Pacjenta pacjent po przyjęciu dwóch dawek szczepionki (lub jednej w przypadku szczepionki Johnson&Johnson) znajdzie zaświadczenie o szczepieniu i pobierze kod QR, potwierdzający przyjęcie preparatu. 

Powyższy komentarz przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia może wskazywać, że planów płacenia za zaszczepienie się przeciw Covid-19 w Polsce nie ma, bądź resort o nich nie wie. 

Dotychczas (stan na 7 maja) w Polsce podano  13 034 348 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych zbliża się do 3,5 mln. 

Czy państwa zdaniem ewentualne płacenie za szczepienie zwiększyłoby zainteresowanie Polaków przyjęciem preparatu, czy też osoby, które nie chcą się zaszczepić nie przekonają żadne pieniądze?

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >