Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska nadrabia braki. Schrony będą stawiać studenci: rusza specjalny kierunek
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 08.09.2024 06:30

Polska nadrabia braki. Schrony będą stawiać studenci: rusza specjalny kierunek

Schron
fot. Marek Bazak, East News

Komplikująca się sytuacja międzynarodowa oraz atak Rosji na Ukrainę zwróciły uwagę na poważne problemy jakie ma dziś Polska z bezpieczeństwem publicznym. Na terenie całego kraju znajduje się zaledwie kilka tysięcy schronów, które spełniają niezbędne wymagania i zapewnią schronienia jedynie garstce społeczeństwa. Okazuje się jednak, że niebawem może się to zmienić. Powstały projekty, które mają przyspieszyć mnożenie schronień dla Polaków, a Wojskowa Akademia Techniczna otwiera właśnie nowy kierunek studiów – skupi się na budowie i eksploatacji schronów. 

Żeby móc się schronić, trzeba mieć gdzie

Według danych straży pożarnej z końca 2023 roku w Polsce jest 4329 schronów, które spełniają minimalne wymogi – informował w ubiegłym roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz. Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli po przeprowadzeniu kontroli polskich schronów w 2022 roku twierdziła, że "budowle sklasyfikowane jako schrony były niehermetyczne, zdewastowane, bez urządzeń filtrowentylacyjnych". Według informacji opublikowanych przez Rzeczpospolitą, w końcowym raporcie NIK stwierdziła, że w naszym kraju w 2022 roku schronienie w miejscu doraźnym mogło znaleźć zaledwie 3,78 proc. Polaków, czyli 1,4 mln osób. 

 W rezultacie wciąż trudno dziś określić dokładną liczbę takich miejsc, które w sytuacji kryzysu rzeczywiście mogłyby zapewnić Polakom niezbędne bezpieczeństwo. Szczególnie, że nie każde miejsce schronienia to schron. Według definicji bowiem, schron to budowla o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron. Takich miejsc w Polsce z pewnością jest o wiele za mało. Być może jednak się to zmieni. 

Dlaczego załoga samolotu wita pasażerów? Nie chodzi tylko o uprzejmość. To ważny sygnał

Nowe projekty odpowiedzią na potrzeby czasów

W sierpniu bieżącego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt ma stworzyć system ewidencji, budowy i utrzymywania schronów i ukryć doraźnych oraz ma zagwarantować wsparcie finansowe dla takich przedsięwzięć budowlanych. 

Inny projekt, który ma stworzyć warunki prawne do zapewnienia obywatelom schronienia w budowlach ochronnych przygotowała też Lewica. W Sejmie poparły go pozostałe kluby, a w jego zapisach czytamy, że: wszelkie nowo budowane garaże wielostanowiskowe zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo, a także budynki użyteczności publicznej realizowane w ramach inwestycji celu publicznego, budynki biurowe usytuowane na terenach zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym lub terenach zamkniętych niezbędnych dla obronności państwa, o ile nie przewidziano w nich schronów, powinny posiadać pomieszczenia spełniające przynajmniej minimalne wymagania ukrycia dla takiej liczby osób, która wynika z założeń projektowych dla danego budynku lub zespołu budynków.

W projekcie Lewicy pojawiły się również zapisy, że nowopowstające lub rozbudowywane podziemne systemy transportu szynowego typu metro powinny spełniać wymagania schronu, zapewniającego ochronę ludności danej dzielnicy lub osiedla. Mają się również pojawić znaczne ułatwienia prawne dla osób, które chcą budować przydomowe schrony. 

Zostań schronologiem – to przyszłościowy kierunek

W wyniku rosnącego zainteresowania budowlami ochronnymi i schronami, studia podyplomowe z tej właśnie dziedziny uruchamia Wojskowa Akademia Techniczna. To pierwsze w Polsce tego typu studia, które związane są z budową i eksploatacją schronów oraz ukryć dla ludności cywilnej. Zajęcia prowadzone mają być przez ekspertów Polskiej Szkoły Fortyfikacji, a pierwszy semestr rozpocznie się już w październiku 2024 roku.

Program studiów pozwoli na poznanie wszelkich aspektów, zarówno praktycznych oraz teoretycznych, związanych z funkcjonowaniem obiektów ochronnych wykorzystywanych na szczeblu administracji państwowej, samorządowej oraz prywatnej. Do dyspozycji studentów będzie między innymi specjalne laboratorium fortyfikacyjne, w skład którego wchodzi prawdziwy, w pełni wyposażony schron.