Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżka ważnego świadczenia z 1588 zł do 4300 zł? Sejm pracuje nad projektem
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.12.2023 11:33

Podwyżka ważnego świadczenia z 1588 zł do 4300 zł? Sejm pracuje nad projektem

pieniadze-swiadczenie-gotowka-podwyzka-czlowiek
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Trwają prace sejmowe nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia wyniesie ono 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł brutto. Zakładając scenariusz, w którym inicjatywa ustawodawcza zakończy się sukcesem, będzie to oznaczać również podwyżkę świadczenia wspierającego, nawet do… 9460 zł. Czy jest to więc realne?

Kto może otrzymać rentę socjalną?

Świadczenie to jest przeznaczone dla osób, które przez wzgląd na swój stan zdrowia nie mogą pracować. Wypłaca się je w formie stałej, jeśli niezdolność do pracy jest trwała lub okresowej, gdy po pewnym czasie ma nastąpić poprawa stanu zdrowia. Warunki są następujące:
- osiągnięcie pełnoletności (kwalifikują się też kobiety, które wyszły za mąż po ukończeniu 16 lat);
- stwierdzenie przez lekarza orzecznika bądź komisji lekarskiej ZUS całkowitej niezdolności do pracy w wyniku naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed osiemnastymi urodzinami/w trakcie nauki (również podczas wakacji lub urlopu dziekańskiego): w szkole lub szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia bądź w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich, aspirantury naukowej.

Wypłata 800 plus już niebawem. Dotarli do terminów pierwszych przelewów ZUS właśnie przekazał, skorzystało już 588 tys. emerytów i rencistów. Prosty sposób, by płacić mniej

Czy jest możliwa podwyżka renty socjalnej do 4300 zł?

Zdaniem prawnika Tomasza Króla, autora specjalistycznego serwisu infor.pl, wprowadzenie renty socjalnej w wys. 4300 zł jest niemożliwe. Swoje stanowisko argumentuje m.in. tym, że powstanie zbyt duża rozbieżność między rentą socjalną a pozostałymi świadczeniami, tym bardziej, iż z aktualnych rządowych ustaleń wynika, że przyszłoroczna waloryzacja mogłaby wynieść +12,3 proc. (wówczas minimalna emerytura wzrosłaby z 1588,44 zł do około 1784 zł). Ekspert jasno wskazuje, że w państwowym budżecie nie ma pieniędzy na ten cel. Rentę socjalną otrzymuje 290 tys. osób – jeśli mieliby oni otrzymywać po 4300 zł, to tylko w ciągu miesiąca trzeba by wydać na to aż 1 247 000 000 zł. Jest jeszcze jedna kwestia: powiązanie wysokości renty socjalnej ze świadczeniem wspierającym.

Renta socjalna a świadczenie wspierające. Zależności

Świadczenie wspierające należy się osobom niepełnosprawnym. ZUS zacznie je wypłacać z początkiem stycznia w wys. zależnej od poziomu potrzeb wsparcia określonego liczbą punktów. Na najwyższym poziomie świadczenie wyniesie około 3500 zł, a na najniższym około 700 zł. Jeśli renta socjalna zostałaby podwyższona z 1588 do 4300 zł, to świadczenie wspierające wyniosłoby od 1720 zł do nawet 9460 zł. Rząd wcześniej deklarował, że osoby niepełnosprawne będą mogły łączyć to świadczenie z rentą socjalną, co oznacza, że po takich podwyżkach niektórzy dostawaliby 13 760 zł miesięcznie. “To jest kwota nierealna do wypłat w 2024 roku” – podsumowuje Tomasz Król na portalu infor.pl.