Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Estoński CIT szansą na korzystne rozliczenia. Jednak nie każdy podatnik może z niego skorzystać
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:34

Estoński CIT szansą na korzystne rozliczenia. Jednak nie każdy podatnik może z niego skorzystać

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty Narodowego Banku Polskiego
Marek BAZAK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest estoński CIT,

  • Kto może skorzystać z nowego modelu,

  • Czy warto skorzystać z estońskiego CIT-u.

Estoński CIT

Nowy model CIT wzorowany na tym obowiązującym w Estonii umożliwia uniknięcie płacenia podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie. Podatek może zostać odroczony do momentu wypłacenia zysku ze spółki.

Do tej pory spółki kapitałowe musiały w ciągu roku wpłacać zaliczki na CIT według stawki 9 proc. lub 19 proc., a po 12 miesiącach dokonać rozliczenia rocznego, przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Kto może skorzystać?

Z modelu CIT wzorowanego na tym obowiązującym w Estonii mogą skorzystać podatnicy zarządzający mikro, małymi i średnimi spółkami kapitałowymi (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), jednak ich przychody nie mogą przekraczać 100 mln zł.

Rozwiązanie skierowane jest dla spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, co oznacza, że skorzystać może z niego zdecydowana większość polskich podatników CIT, czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Z estońskiego CIT skorzystać mogą skorzystać:

  • spółki, które nie posiadają udziału w innych podmiotach,

  • spółki, których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,

  • spółki, które zatrudniają co najmniej 3 osoby (z wyłączeniem udziałowców), w przeliczeniu na pełne etaty przez co najmniej 300 dni w roku,

  • spółki, które wykazują nakłady inwestycyjne, co ma być ułatwieniem dla małych podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a także tych, którzy w 2021 roku wybiorą nowy system.

DGP przypomina, że z estońskiego CIT-u nie mogą skorzystać osoby prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ nowy model przeznaczony jest dla podatników rozliczających podatek dochodowy (CIT), a nie od osób fizycznych (PIT).

Czy warto skorzystać?

Radca prawny Hubert Cichoń z Enodo Advisors wyjaśnił na łamach portalu prawo.pl, że decyzja o skorzystaniu z estońskiego CIT-u powinna być poprzedzona szczegółową analizą. Oprócz kryteriów korzystania z omawianego modelu ważne są także możliwe skutki wdrożenia rozwiązania.

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się atrakcyjne. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który zdecyduje się na skorzystanie z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, nie płaci bowiem podatku dochodowego od uzyskanego dochodu. Tylko wypłacone zyski podlegają opodatkowaniu według stawek: 15 proc. w przypadku małych podatników i 25 proc. w przypadku pozostałych podatników. - przypomina ekspert.

Cichoń zauważa też, jak długa i skomplikowana jest lista wymogów formalnych, które należy spełnić, by z omawianego modelu skorzystać. Warto zaznaczyć, że wiele wymogów musi pozostać spełnionych nie tylko w momencie decyzji skorzystania z estońskiego CIT-u, ake także w trakcie okresu, w jakim spółka będzie z ryczałtu korzystała.

Tagi: Podatek