PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty Narodowego Banku Polskiego
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Stycznia 2021

Estoński CIT szansą na korzystne rozliczenia. Jednak nie każdy podatnik może z niego skorzystać

Wielu podatników ma spore powody do radości. Od 1 stycznia 2021 r. niektórzy mogą rozliczać podatek dochodowy zgodnie z nowym modelem, znanym jako “estoński CIT”. Kto może z niego skorzystać i jak to wygląda w praktyce?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest estoński CIT,
  • Kto może skorzystać z nowego modelu,
  • Czy warto skorzystać z estońskiego CIT-u.

Estoński CIT

Nowy model CIT wzorowany na tym obowiązującym w Estonii umożliwia uniknięcie płacenia podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie. Podatek może zostać odroczony do momentu wypłacenia zysku ze spółki.

Do tej pory spółki kapitałowe musiały w ciągu roku wpłacać zaliczki na CIT według stawki 9 proc. lub 19 proc., a po 12 miesiącach dokonać rozliczenia rocznego, przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Kto może skorzystać?

Z modelu CIT wzorowanego na tym obowiązującym w Estonii mogą skorzystać podatnicy zarządzający mikro, małymi i średnimi spółkami kapitałowymi (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych), jednak ich przychody nie mogą przekraczać 100 mln zł.

Rozwiązanie skierowane jest dla spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, co oznacza, że skorzystać może z niego zdecydowana większość polskich podatników CIT, czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Na Podhalu wrze, ciupagi ostre jak nigdy wcześniej. Rządu już nikt nie chce słuchaćNa Podhalu wrze, ciupagi ostre jak nigdy wcześniej. Rządu już nikt nie chce słuchaćCzytaj dalej

Z estońskiego CIT skorzystać mogą skorzystać:

  • spółki, które nie posiadają udziału w innych podmiotach,
  • spółki, których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
  • spółki, które zatrudniają co najmniej 3 osoby (z wyłączeniem udziałowców), w przeliczeniu na pełne etaty przez co najmniej 300 dni w roku,
  • spółki, które wykazują nakłady inwestycyjne, co ma być ułatwieniem dla małych podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a także tych, którzy w 2021 roku wybiorą nowy system.

DGP przypomina, że z estońskiego CIT-u nie mogą skorzystać osoby prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ nowy model przeznaczony jest dla podatników rozliczających podatek dochodowy (CIT), a nie od osób fizycznych (PIT).

Czy warto skorzystać?

Radca prawny Hubert Cichoń z Enodo Advisors wyjaśnił na łamach portalu prawo.pl, że decyzja o skorzystaniu z estońskiego CIT-u powinna być poprzedzona szczegółową analizą. Oprócz kryteriów korzystania z omawianego modelu ważne są także możliwe skutki wdrożenia rozwiązania.

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się atrakcyjne. Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który zdecyduje się na skorzystanie z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, nie płaci bowiem podatku dochodowego od uzyskanego dochodu. Tylko wypłacone zyski podlegają opodatkowaniu według stawek: 15 proc. w przypadku małych podatników i 25 proc. w przypadku pozostałych podatników. - przypomina ekspert.

Cichoń zauważa też, jak długa i skomplikowana jest lista wymogów formalnych, które należy spełnić, by z omawianego modelu skorzystać. Warto zaznaczyć, że wiele wymogów musi pozostać spełnionych nie tylko w momencie decyzji skorzystania z estońskiego CIT-u, ake także w trakcie okresu, w jakim spółka będzie z ryczałtu korzystała.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News