BiznesINFO.pl
Wyższe podatki, ale nie dla wszystkich

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Podatki wyższe, ale nie dla tych Polaków. Aż 1,3 mln podatników umknęło rządowi

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Polski Ład za sprawą zmian dotyczących składki zdrowotnej uderza m.in. w przedsiębiorców, którzy zapłacą wyższe podatki. Ale okazuje się jednak, że wcale nie we wszystkich. Jak zauważa serwis Money.pl, rządowi umknęło 1,3 mln podatników. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Nowe zasady nie obejmą osób rozliczających się ryczałtem

  • Ile osób rozlicza się w ten sposób

  • Jak przeoczenie komentuje resort finansów

Wyższe podatki, ale nie dla wszystkich

W sobotę miną dwa tygodnie od prezentacji Polskiego Ładu, nowego programu społeczno-gospodarczego rządu Zjednoczonej Prawicy.

W programie znalazły się takie zapowiedzi jak m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, czy nowy dodatek w wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Ale ogromne zainteresowanie wzbudziła również zapowiedź, która uderza w przedsiębiorców. Za sprawą planowanych zmian nie będą oni mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. 

Rządzącym, jak zauważa serwis Money.pl, umknęła jednak pokaźna grupa podatników, którzy na zmianach nie stracą. Chodzi o podatników, którzy rozliczają się ryczałtem. 

Cytowany przez portal doradca podatkowy prof. Adam Mariański wyjaśnia, że podatnicy ci płacą podatek dochodowy od przychodu (czyli wartości sprzedanych towarów i usług po odliczeniu VAT) i nie można obciążyć ich składką zdrowotną, naliczaną od dochodu. 

Portal przywołuje przykład podatnika, który wynajmuje mieszkanie i co miesiąc wystawia fakturę w wysokości 2 tys. zł, czyli kwocie przy której jest zwolniony z VAT. Jeśli rozlicza się ryczałtem, to od rocznego przychodu w wysokości 24 tys. zł płaci podatek dochodowy w wysokości 8,5 proc. Nie może jednak dokonać żadnych odliczeń. 

Rozliczający się od dochodu przedsiębiorcy na podatku liniowym lub tzw. skali podatkowej mogą natomiast odliczać od przychodu koszty prowadzenia działalności gospodarczej (dotyczy to kosztów stanowiacych koszt uzyskania przychodu).

Były minister finansów Paweł Wojciechowski nie ma wątpliwości, że takie, a nie inne zasady mogą zachęcać przedsiębiorców do przejścia na opodatkowanie ryczałtem, przypominając jednak, że będzie to możliwe w przypadku właściwego kodu PKD. Portal przypomina, że tego rodzaju forma opodatkowania nie jest możliwa np. w przypadku aptek czy sklepów z częściami motoryzacyjnymi. 

Komentarz Ministerstwa Finansów

Co na to Ministerstwo Finansów?  W komentarzu dla Money.pl przedstawiciele resortu podkreślają, że mają świadomość tego jak nowe zasady wpływają na ryczałtowców i resort pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców.

Szczegóły mają być znane za kilka tygodni. Przedstawiciele ministerstwa zaznaczają jednak, że nie dojdzie do zmiany istoty ryczałtu i obarczenia przedsiębiorców dodatkowym obowiązkiem obliczania dochodu w celu naliczenia składki zdrowotnej.

Z przywołanych danych resortu wynika, że w 2019 roku ryczałtem rozliczało się ok. 1,3 mln podatników, którzy wygenerowali w sumie prawie 80 mld zł przychodu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

OBI wycofuje ozdoby

OBI nagle wycofuje ze sprzedaży dwie ozdoby. Sieć ostrzega przed zagrożeniem dla dzieci

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >