BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Minister finansów poinformował media o planach podatkowych. Padły ważne deklaracje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim okresie rząd nie planuje podwyżek podatków

  • Nad czym pracuje resort finansów w kwestii podatków

  • Jakiego podatku nie da się odwołać

Podatki bez zmian

Początek roku to dość gorący czas rozliczeń podatkowych, ale także dyskusji powracającej w ramach ewentualnych podwyżek. Fundamentalną obietnicą Prawa i Sprawiedliwości było utrzymanie stawek podatkowych na niezmienionym poziomie - to miało być jedną z różnic wobec rządów Donalda Tuska. Czy rząd planuje zmienić wyznaczony kierunek?

- Oczywiście, pracujemy nad tym, by wyrównywać podatki, by byłe sprawiedliwe i pracujemy nad uszczelnianiem. Nie ma planów, by podwyższyć podatek CIT, VAT i PIT. Nie pracujemy nad tym - powiedział na konferencji prasowej Tadeusz Kościński, minister finansów cytowany przez money.pl.

Rząd także w 2020 r. zapewnił o braku planów dotyczących podwyżek, jednakże eksperci wskazują na inną zależność. Poprzez pozostawianie stawek podatków podstawowych na niezmienionym poziomie, rząd "dorzuca do pieca" inne daniny.

W tym aspekcie warto wspomnieć o podatku cukrowym . Wprowadzając daninę premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że rządzący chcą zadbać o zdrowie Polaków zniechęcając ich do zakupu napojów słodzonych.

[EMBED-11]

Podatek od reklam zostaje

Kolejną daniną obarczoną truistyczną ideą jest podatek od deszczówki. W tym przypadku rząd tłumaczył, że chce zachęcić Polaków do posiadania własnej retencji oraz większej świadomości ekologicznej.

W obecnym czasie najbardziej kontrowersyjny okazuje się być podatek od reklam. Fundusze uzyskane z podatku miałyby wspomóc dziedzictwo kultury oraz służbę zdrowia, ale czy na pewno?

Eksperci wskazują, że podatek od reklam ma przede wszystkim uderzyć w wolne i niezależne media. Ministerstwo Finansów podkreśla, że "na razie nie ma takich planów, by podatek od reklam to zastąpić".

Szef resortu wskazywał, że wobec konsultacji społecznych, podatek od reklam może zostać lekko zmodyfikowany. Podkreślił, że nie ma możliwości odejścia od podatków sektorowych oraz wprowadzenia podatku przychodowego dla spółek kapitałowych.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]