BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.12.2020. n/z Portfel na tle pieniadzy.

East News, Arkadiusz Ziolek

Minister finansów poinformował media o planach podatkowych. Padły ważne deklaracje

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatki z podwyżką? Minister finansów, Tadeusz Kościński na konferencji zapewnił, że podatki PIT, CIT i VAT na razie pozostają bez zmian. Poinformował także, że nie ma możliwości odejścia od kontrowersyjnej daniny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim okresie rząd nie planuje podwyżek podatków

  • Nad czym pracuje resort finansów w kwestii podatków

  • Jakiego podatku nie da się odwołać

Podatki bez zmian

Początek roku to dość gorący czas rozliczeń podatkowych, ale także dyskusji powracającej w ramach ewentualnych podwyżek. Fundamentalną obietnicą Prawa i Sprawiedliwości było utrzymanie stawek podatkowych na niezmienionym poziomie - to miało być jedną z różnic wobec rządów Donalda Tuska. Czy rząd planuje zmienić wyznaczony kierunek?

- Oczywiście, pracujemy nad tym, by wyrównywać podatki, by byłe sprawiedliwe i pracujemy nad uszczelnianiem. Nie ma planów, by podwyższyć podatek CIT, VAT i PIT. Nie pracujemy nad tym - powiedział na konferencji prasowej Tadeusz Kościński, minister finansów cytowany przez money.pl.

Rząd także w 2020 r. zapewnił o braku planów dotyczących podwyżek, jednakże eksperci wskazują na inną zależność. Poprzez pozostawianie stawek podatków podstawowych na niezmienionym poziomie, rząd "dorzuca do pieca" inne daniny.

W tym aspekcie warto wspomnieć o podatku cukrowym. Wprowadzając daninę premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że rządzący chcą zadbać o zdrowie Polaków zniechęcając ich do zakupu napojów słodzonych.

[EMBED-11]

Podatek od reklam zostaje

Kolejną daniną obarczoną truistyczną ideą jest podatek od deszczówki. W tym przypadku rząd tłumaczył, że chce zachęcić Polaków do posiadania własnej retencji oraz większej świadomości ekologicznej.

W obecnym czasie najbardziej kontrowersyjny okazuje się być podatek od reklam. Fundusze uzyskane z podatku miałyby wspomóc dziedzictwo kultury oraz służbę zdrowia, ale czy na pewno?

Eksperci wskazują, że podatek od reklam ma przede wszystkim uderzyć w wolne i niezależne media. Ministerstwo Finansów podkreśla, że "na razie nie ma takich planów, by podatek od reklam to zastąpić".

Szef resortu wskazywał, że wobec konsultacji społecznych, podatek od reklam może zostać lekko zmodyfikowany. Podkreślił, że nie ma możliwości odejścia od podatków sektorowych oraz wprowadzenia podatku przychodowego dla spółek kapitałowych.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >