Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek cukrowy zapewnił budżetowi spore wpływy. Dziesiątki milionów tylko w styczniu
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 10.03.2021 01:00

Podatek cukrowy zapewnił budżetowi spore wpływy. Dziesiątki milionów tylko w styczniu

Podatek cukrowy przyniósł mniejsze zyski niż zakładano
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wysokie wpływy do budżetu wniosło wproawdzenie podatku cukrowego

  • Ile wynosi podatek cukrowy

  • Jakie były szacunki rządu

Podatek cukrowy - wpływy do budżetu

Podatek cukrowy wszedł w życie ze styczniem bieżącego roku. Nie tak dawno, bo 25 lutego minął termin wnoszenia opłaty od słodkich napojów, dzięki czemu Ministerstwo Finansów mogło podać portalowi wiadomoscihandlowe.pl dane dotyczące zysku dla państwa.

Jak się okazuje w pierwszym miesiącu obowiązywania podatku wpływy do budżetu wyniosły nieco ponad 75,96 mln zł - wynika ze wstępnych danych za styczeń na dzień 4 marca 2021 roku. Kwota może być nieco większa, ponieważ możliwe, że jakieś firmy w dalszym ciągu nie opłaciły daniny. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, opłatę cukrową wniosło w terminie 469 podmiotów, a po upływie obowiązującego terminu (do 4 marca) podatek opłaciło jeszcze 74  innych płatników.

Mniej niż zakładano

Podatek cukrowy miał według założeń rząd przynieść w 2021 roku ok. 3 mld zł wpływów, a zebrana w styczniu suma stanowi mniej niż ⅓ szacunków - jeśli w kolejnych miesiącach opłata będzie kształtowała się na podobnych poziomach, w ciągu roku do budżetu państwa wpłynie 911,52 mln zł.

Znaczna część uzyskanych funduszy z tytułu podatku cukrowego ma zasilić konta Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki mają zostać wykorzystane na profilaktykę otyłości i otyłości olbrzymiej. 

Ile wynosi podatek cukrowy

Opłata, zwana podatkiem od cukru podzielona jest na część stałą i zmienną. "Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny i/lub tauryny. Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju" - przypomniana w raporcie CMR - niezależna agencja badawcza.

Podatek cukrowy nie dotyczy produktów, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20 proc.i  napojów izotonicznych. Z opłaty są zwolnione także napoje z dominującą zawartością mleka, takie jak np. kawy mrożone.