BiznesINFO.pl > Finanse > Sejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelach
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:01

Sejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelach

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.02.2019. n/z Rozliczenie podatku E-PIT.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatki do zmiany. Posłowie przegłosowali nowelizację

Projekt rządu o zmianach w niektórych podatkach, m.in. PIT, CIT i VAT został przyjęty przez Sejm. 447 posłów głosowało za zmianami, 1 był przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Ustawa zostanie teraz przekazana do Senatu - informuje PAP.

Nowelizacja dostosowuje regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r. Oprócz tego ogranicza też liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których stwierdzono nadpłatę podatków.

Podatki znowelizowane

W ustawie znalazły się również regulacje, które pozwolą na niestosowanie przepisów związanych ze zwiększeniem przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania płatności na konta niewidniejące w wykazie podatników VAT.

Dzięki nowelizacji nie będzie trzeba stosować przepisów o odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników wpłat na rachunki niewpisane do wykazu podatników VAT.

Poza tym Sejm zdecydował o przesunięciu kilku terminów w związku z obowiązkami podatników. Chodzi m.in. o split payment - termin został przesunięty z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku, a także korzystania z rachunku z białej listy.

Poczta Polska otrzyma wgląd w poufne dane Polaków

Opozycja ostrzegała, że ustawa daje Poczcie Polskiej zbyt duży dostęp do danych podatników i zgłosiła poprawkę, która pozbawiała instytucję takiego prawa. Ale poprawka została odrzucona, a rozwiązanie przyjęto. O czym mowa? O tzw. usłudze hybrydowej. Poczta Polska będzie mogła przekształcić wyznaczony dokument elektroniczny w przesyłkę listową. Politycy ostrzegali przed tym, że pocztowcy zyskają zbyt duży wgląd w dane Polaków.

Natomiast resort finansów zapewniał, ze Poczta Polska nie otrzyma dostępu do tajnych danych skarbowych, a wprowadzenie usługi hybrydowej ma na celu przyspieszenie kontaktu z podatnikami i odciążenie skarbówki.

System ma być automatyczny, a odpowiednie pismo do podatnika będzie trafiać na pocztę przez szyfrowany serwer i następnie automatycznie kopertowane. Następnie plik ma być od razu kasowany.

Polecane