BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Podatek od nieruchomości to jedno. Opłata za garaż obrzydliwie wysoka

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatek od garażu w niektórych sytuacjach może być nawet kilkukrotnie wyższy niż należność za mieszkanie. Wszystko za sprawą kuriozalnego systemu naliczenia opłat, który uzależnia stawki od powierzchni i jej przeznaczenia. Nawet wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby nie rozwiązać wszystkich problemów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego podatek od garażu jest niekiedy wyższy niż podatek od mieszkania

  • Kto decyduje o stawkach należności

  • Na czym polega podatek katastralny

Podatek od garażu wyjątkowo niesprawiedliwy

Podatek od garażu może poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Przekonał się o tym mieszkaniec wsi Cecele, który za szopę przekształconą na garaż, drewutnię i magazyn płaci dziesięć razy więcej niż za dom mieszkalny.

Dlaczego? W Polsce nadal obowiązuje system rodem z lat realnego socjalizmu. Zgodnie z nim podatek od nieruchomości zależy od powierzchni i przeznaczenia, a nie wartości rynkowej budynku czy ziemi. Stawki należności są regularnie modyfikowane, ale konstrukcja ściągania opłat pozostaje bez zmian.

Portal money.pl podaje, że aktualnie podatek od nieruchomości mieszkalnej nie może być wyższy niż 85 gr za mkw. Z kolei opłata od nieruchomości gospodarczej, czyli np. podatek od garażu, wynosi maksymalnie 24,84 zł. To prawie 25 razy więcej.

Chcesz mieszkać w dużym mieście? Płać

Podatek od nieruchomości mieszkalnej i podatek od garażu ostatecznie ustala władza samorządowa. Praktyki, które wdrażają poszczególne miasta wojewódzkie dowodzą, jak bardzo w dzisiejszych czasach liczy się lokalizacja.

Właściciele nieruchomości w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku i Bydgoszczy muszą płacić podatek mieszkalny i podatek od garażu po maksymalnej stawce. Tak wysoka należność czeka również na każdego, kto posiada swoje lokum w gminach przylegających do dużych miast.

Na uprzywilejowanej pozycji są natomiast właściciele nieruchomości w Lublinie, którzy w 2021 r. rozliczają się według stawki ubiegłorocznej, niższej o ok. 4 proc. Mniej płacą także właściciele z Torunia - 72 gr za podatek mieszkalny i 24,64 zł za podatek od garażu.

Czy system katastralny jest korzystny?

Remedium na problemy właścicieli nieruchomości i garaży mogłoby być wprowadzenie katastralnego systemu wyznaczania wysokości podatku. Zgodnie z jego założeniami podatek zależy od wartości rynkowej nieruchomości. Na ten mechanizm zdecydowała się większość państw członkowskich Unii Europejskiej.

Najwięcej, bo aż 3 proc. wartości nieruchomości, płaci się na Litwie, Łotwie i w Estonii. Najmniej – w Irlandii. Za posiadłość wartą około 1 mln euro właściciele przekazują tam 0,18 proc. w skali roku. Uśredniona wartość należności na terenie UE to 1,95 rocznie.

Czy ten system ma szanse sprawdzić się także w naszym kraju? W 2021 r. za nieruchomość o powierzchni 150 mkw. (z garażem 30 mkw. i na działce o wielkości 1 tys. mkw.) posiadacz musi zapłacić podatek za garaż i dom nieprzekraczający kwoty 872,70 zł.

Zakładając, że Polska wprowadziłaby podatek katastralny na poziomie średniej stawki unijnej właściciel zapłaciłby aż 14 625 zł. Jeżeli system miałby przynieść korzyści to stawka musiałaby wynosić 0,1 proc. i byłabym tym samym najniższa w całej Europie.

Choć o tym rozwiązaniu było dość głośno na początku 2021 r. to Ministerstwo Finansów szybko ucięło ten temat, zaznaczając, że nie są prowadzone prace nad systemem katastralnym. Szanse, że się to zmieni są raczej niewielkie, bo trudno znaleźć na polskiej scenie politycznej partię, która zdecydowałaby się na takie podwyżki. Zatem wszystko wskazuje na to, podatek od garażu nadal będzie plądrował kieszenie Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >