Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od kota. Niektórzy właściciele muszą liczyć się z opłatami
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.11.2023 18:56

Podatek od kota. Niektórzy właściciele muszą liczyć się z opłatami

kot
Pixabay

Niektórzy posiadacze czworonożnych pupili muszą liczyć się z obowiązkiem uiszczenia pewnej opłaty. Właściciele psów niezbędne informacje na ten temat znajdą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Na próżno szukać tu jednak hasła “podatek od kota”. Opłatę z tytułu nabycia tego zwierzaka należy uregulować tylko w jednym przypadku. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Wielu Polaków ma zwierzęta domowe. Korzyści jest mnóstwo

Z zeszłorocznego badania przeprowadzonego przez 3D Market na zlecenie marki Brit wynika, że prawie połowa Polaków miała wówczas w swoim gospodarstwie domowym przynajmniej jednego psa, a 35 proc. zapytanych – kota. 90. respondentów wskazało wówczas, że posiadanie pupila pozytywnie wpływa na ich komfort psychiczny. O korzyściach płynących z bycia właścicielem kota informuje przychodnia weterynaryjna “Morskie Oko”. Wymienia wśród nich: zmniejszenie objawów alergii, obniżanie ciśnienia krwi i stresu czy zredukowanie domowych szkodników.

Przejdźmy jednak do kwestii związanych z samym podatkiem od kota. Otóż futrzastego przyjaciela możemy przygarnąć ze schroniska, “z ulicy”, dostać od znajomego czy zakupić z hodowli. To właśnie sposób nabycia zwierzęcia decyduje o tym, czy musimy uiścić specjalną opłatę.

Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki" ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu

Kto musi zapłacić podatek od kota?

Chodzi o osoby, które chcą nabyć rasowego kota z hodowli. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że podpisując umowę kupna-sprzedaży, mamy obowiązek uregulować podatek w wysokości 2 proc. wartości, jeśli zwierzę kosztowało co najmniej 1 tys. zł. Na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie: PCC) mamy 14 dni, licząc od momentu zawarcia umowy. Tyle samo czasu jest na dostarczenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 (osobiście lub w wersji elektronicznej). Niedopełnienie tych formalności grozi mandatem i koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę.

Podatek od kota. Kiedy nie trzeba go płacić?

Tak naprawdę w większości przypadków – jeśli przygarniemy zwierzę “z ulicy” czy ze schroniska, to nie musimy płacić podatku PCC. To samo tyczy się nabycia kota na drodze darowizny, pod warunkiem, że jego wartość nie przekracza 5733 zł. Podatku nie trzeba płacić też w sytuacji, w której sprzedawca kota – nawet tego rasowego – jest zwolniony z VAT.