BiznesINFO.pl
Podatek od emerytury zróżnicowany

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie każdy zapłaci taki sam podatek od emerytury. Parę rzeczy może wpłynąć na wysokość opodatkowania

6 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Podatek od emerytury różni się w zależności od obywatelstwa świadczeniobiorcy i źródła wypłaty, a głos w tej sprawie zabrał Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem sądu odmienne regulacje w międzynarodowych umowach dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatko

Podatek od emerytury zróżnicowany

Podatek od emerytury jest uzależniony od źródła wypłaty świadczenia. Jeden z nich to system prywatny, a drugi – publiczny. W drugim przypadku danina jest potrącana w państwie, w którym wykonywana była praca (a więc stąd też pochodziły dochody), nawet jeśli obywatel wyemigrował za granicę. Państwo, do którego się przeniósł może nałożyć podatek dopiero, gdy emeryt przyjmie jego obywatelstwo.

Wątpliwości co do tych zasad miała jednak dwójka Włochów. Zachęceni zwolnieniem z płacenia podatku od emerytury na okres 10 lat przez portugalski system, bez wahania przeprowadzili się na nad Atlantyk. Fiskalna motywacja od lat kusiła zamożnych Skandynawów, ale w skutek presji UE ostatecznie ją zniesiono.

Tuż po przeprowadzce do Portugalii wspomniani obywatele zgłosili się do administracji włoskiej w celu uchylenia podatku od emerytury. Ta jednak odmówiła, przytaczając artykuły z włosko-portugalskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy wskazują, że emerytury wypłacane z sektora publicznego Włoch powinny być opodatkowane wyłącznie we Włoszech, nawet jeśli emeryt wyprowadzi się za granicę. Z daniny zwolnione byłoby świadczenie wypłacane w ramach systemu prywatnego - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Po poradę prawną do TSUE

Emerytów nie usatysfakcjonowała taka argumentacja i wnieśli skargę do sądu, który zgłosił się z pytaniem prejudycjalnym do samego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Poddano w nim w wątpliwość, czy uzależnienie korzystania z portugalskich przywilejów fiskalnych nie tylko od zmiany miejsca rezydowania, ale także od przyjęcia portugalskiego obywatelstwa, nie narusza art. 18 i art. 21 Traktatu o funkcjonowaniu UE. Przepisy te mówią o zakazie dyskryminacji ze względu na przynależność państwową i wyposażają wszystkich obywateli Wspólnoty w prawo do swobodnego przemieszczania się.

UE nie ma wątpliwości

TSUE stwierdził, że zapisy kontraktu nie dyskryminują obywateli. W wyjaśnieniu przywołał fakt, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są oparte na zasadach opracowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), których celem jest odpowiedni rozkład kompetencji między państwami-stronami danego dwustronnego porozumienia. Każdy taki kontrakt zawiera ponadto łączniki kolizyjne, które różnicują kwestie opodatkowania w zależności od źródła wypłaty emerytur  – prywatnego bądź publicznego. Orzekając brak naruszenia unijnych przepisów TSUE powołał się na wcześniejsze wyroki (z12 maja 1998 r. - sygn. akt C-336/96 czy z 19 listopada 2015 r. - sygn. akt C-241/14).

Sąd UE zwrócił również uwagę, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają na celu zagwarantowanie, że danina pobrana w jednym państwie nie będzie wyższa od tej zaczerpniętej w drugim. Kontrakty są zawierane po to, aby ten sam dochód nie był dwukrotnie poddany opodatkowaniu.

Tagi:

UEemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >