BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Podatek katastralny kolejnym obciążeniem dla portfela. Ministerstwo odpowiada na słowa senatora

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek katastralny to pomysł, który powraca co jakiś czas niczym bumerang. Tym razem o podatek katastralny upomniał się senator Jacek Bury z Polska 2050. Resort finansów zaprzecza, że prace nad takim podatkiem trwają.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek katastralny

  • Co o nim sądzi senator Polska 2050

  • Co o podatku katastralnym mówi resort finansów

Podatek katastralny - mit czy prawda?

Podatek katastralny to danina, która miałby zmienić formę podatku od nieruchomości. Byłaby pobierana od odsetka wartości nieruchomości. Jak przypomina Radio ZET, wprowadzenie podatku katastralnego uderzyłoby w emerytów, którzy posiadają mieszkania warte obecnie kilkaset tysięcy złotych.

Rząd podkreśla, że nie chce wprowadzać podatku katastralnego ze względu na seniorów. Z wyliczeń wynika, że wartość podatku katastralnego mogłaby wynieść więcej niż roczna suma świadczeń pobieranych przez emerytów.

Tymczasem w sprawie podatku katastralnego głos zabrał senator Polska 2050, Jacek Bury. W rozmowie z dziennikiem "Gazeta Wyborcza", że Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi podatek katastralny jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Podatek katastralny w ogniu

- Podatek katastralny będą płacić właściciele - drugiego czy trzeciego mieszkania - powiedział. Podkreślił, że jest to wyłącznie jego opinia, ale jej nie zmieni.

Senator tłumaczy, że w przypadku obecnych problemów gospodarczych, podatek katastralny byłby inwestycją dla rządu. Dodaje, że uderzyłby w najbogatszych, a ci nie są elektoratem PiS-u.

Ministerstwo Finansów w rozmowie z money.pl zaprzeczyło na temat możliwości wprowadzenia podatku katastralnego. Podkreśla, że podatek nieruchomości nie będzie opierał się na nowych zasadach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych

Czytaj więcej >