BiznesINFO.pl
Kiedy możemy spodziewać się podatku cyfrowego?

biznesinfo

Nie unikniemy nowego podatku. Termin jego ustanowienia już wyznaczony

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wydała oświadczenie dotyczące podatku cyfrowego, informując, że ostateczny termin na globalne porozumienie w sprawie daniny to połowa przyszłego roku. Szefowa KE zdradziła również, co się wydarzy w sytuacj

Kiedy podatek cyfrowy?

Wraca temat tzw. podatku cyfrowego. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła podczas dorocznego spotkania ambasadorów, że ostateczny termin na globalne porozumienie w sprawie daniny to połowa 2021 roku.

- Nie może być tak, że handlowi giganci odnoszą ogromne korzyści z naszego jednolitego rynku, ale nie płacą podatków tam, gdzie powinni – powiedziała cytowana przez Polską Agencję Prasową szefowa Komisji Europejskiej.

Bruksela jak przypomina PAP od dłuższego czasu namawia państwa członkowskie do ściślejszej współpracy podatkowej, co nie przynosi skutku, gdyż w tej kwestii unijne stolice podejmują decyzje jednomyślnie. Dzieje się tak dlatego, że kraje należące do Wspólnoty konkurują ze sobą w stawkach podatkowych, starając się w ten sposób przyciągać do siebie kapitał.

Na początku października jak przypomina Agencja Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że w związku z pandemią i brakiem jednomyślności w sprawie podatku cyfrowego rozmowy na ten temat przedłużyły się. Nowy termin na globalne porozumienie w tej kwestii, jak zapowiedziała szefowa KE to połowa 2021 roku. Co jeśli takiego porozumienia nie będzie?

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj2. Maryla Rodowicz uważa, że internauci twierdzą, że narzeka na swoją emeryturę. Ona nadal ubolewa nad swoimi finansami, ale woli już nie wdawać się w dyskusje3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu 

- Jeżeli porozumienie nie będzie zawierało sprawiedliwego systemu podatkowego, który zapewni długoterminowe, zrównoważone dochody, przedstawimy naszą własną propozycję. To kwestia podstawowej sprawiedliwości. Każdy musi wnieść swój sprawiedliwy wkład, zwłaszcza ci, którzy odnoszą korzyści z tego kryzysu – powiedziała Ursula von der Leyen.

Według szefowej KE każdy, kto prowadzi działalność na jednolitym rynku i czerpie korzyści z unijnej infrastruktury, systemu edukacji i systemu socjalnego, jest mile widziany, ale powinien płacić odpowiednie podatki, by wnosić wkład w społeczną gospodarkę rynkową.

“Gospodarka cyfrowa powinna służyć wszystkim”

Ursula von der Leyen zapowiedziała również, że tolerowanie obecnej sytuacji nie jest możliwe, gdyż “podważa ona akceptację społecznej gospodarki rynkowej”. W jej ocenie należy znaleźć międzynarodowe porozumienie w sprawie opodatkowania biznesu cyfrowego i globalnego minimalnego opodatkowania. Szefowa KE zaznaczyła jednak, że Unia “nie da sobie związać rąk, jeśli go nie będzie”. - Gospodarka cyfrowa powinna służyć wszystkim, a nie tylko nielicznym uprzywilejowanym – powiedziała Ursula von der Leyen.

Polskie władze, jak zauważa Radio Zet unikają jasnej deklaracji w kwestii wprowadzenia podatku cyfrowego. Ma to związek m.in. z dobrymi relacjami z USA, a danina ta uderzy właśnie w amerykańskie korporacje.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >