Kiedy możemy spodziewać się podatku cyfrowego?
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 10 Listopada 2020

Nie unikniemy nowego podatku. Termin jego ustanowienia już wyznaczony

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wydała oświadczenie dotyczące podatku cyfrowego, informując, że ostateczny termin na globalne porozumienie w sprawie daniny to połowa przyszłego roku. Szefowa KE zdradziła również, co się wydarzy w sytuacji, gdy do takiego porozumienia nie dojdzie.

Kiedy podatek cyfrowy?

Wraca temat tzw. podatku cyfrowego. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła podczas dorocznego spotkania ambasadorów, że ostateczny termin na globalne porozumienie w sprawie daniny to połowa 2021 roku.

- Nie może być tak, że handlowi giganci odnoszą ogromne korzyści z naszego jednolitego rynku, ale nie płacą podatków tam, gdzie powinni – powiedziała cytowana przez Polską Agencję Prasową szefowa Komisji Europejskiej.

Bruksela jak przypomina PAP od dłuższego czasu namawia państwa członkowskie do ściślejszej współpracy podatkowej, co nie przynosi skutku, gdyż w tej kwestii unijne stolice podejmują decyzje jednomyślnie. Dzieje się tak dlatego, że kraje należące do Wspólnoty konkurują ze sobą w stawkach podatkowych, starając się w ten sposób przyciągać do siebie kapitał.

Na początku października jak przypomina Agencja Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że w związku z pandemią i brakiem jednomyślności w sprawie podatku cyfrowego rozmowy na ten temat przedłużyły się. Nowy termin na globalne porozumienie w tej kwestii, jak zapowiedziała szefowa KE to połowa 2021 roku. Co jeśli takiego porozumienia nie będzie?

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Maryla Rodowicz uważa, że internauci twierdzą, że narzeka na swoją emeryturę. Ona nadal ubolewa nad swoimi finansami, ale woli już nie wdawać się w dyskusje
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

- Jeżeli porozumienie nie będzie zawierało sprawiedliwego systemu podatkowego, który zapewni długoterminowe, zrównoważone dochody, przedstawimy naszą własną propozycję. To kwestia podstawowej sprawiedliwości. Każdy musi wnieść swój sprawiedliwy wkład, zwłaszcza ci, którzy odnoszą korzyści z tego kryzysu – powiedziała Ursula von der Leyen.

Według szefowej KE każdy, kto prowadzi działalność na jednolitym rynku i czerpie korzyści z unijnej infrastruktury, systemu edukacji i systemu socjalnego, jest mile widziany, ale powinien płacić odpowiednie podatki, by wnosić wkład w społeczną gospodarkę rynkową.

“Gospodarka cyfrowa powinna służyć wszystkim”

Ursula von der Leyen zapowiedziała również, że tolerowanie obecnej sytuacji nie jest możliwe, gdyż “podważa ona akceptację społecznej gospodarki rynkowej”. W jej ocenie należy znaleźć międzynarodowe porozumienie w sprawie opodatkowania biznesu cyfrowego i globalnego minimalnego opodatkowania. Szefowa KE zaznaczyła jednak, że Unia “nie da sobie związać rąk, jeśli go nie będzie”. - Gospodarka cyfrowa powinna służyć wszystkim, a nie tylko nielicznym uprzywilejowanym – powiedziała Ursula von der Leyen.

Polskie władze, jak zauważa Radio Zet unikają jasnej deklaracji w kwestii wprowadzenia podatku cyfrowego. Ma to związek m.in. z dobrymi relacjami z USA, a danina ta uderzy właśnie w amerykańskie korporacje.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News