podatek od psa
Pixabay/Peggychoucair
Autor Maria Glinka - 26 Lutego 2020

Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grup

Podatek od posiadania psa musi zostać opłacony do 30 kwietnia. Przepisy precyzują, które grupy obywateli są zwolnione z uiszczania należności. Danina, którą co roku należy przekazać fiskusowi nieznacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Podatek od psa podwyższony

Podatek od posiadania psa, który został wprowadzony wraz wejściem w życie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 r., nie jest opłatą, o której powszechnie wiedzą Polacy. Maksymalna kwota, którą właściciele czworonogów powinni opłacić jest corocznie podawana w obwieszczeniu ministra finansów.

W tym roku danina wyniesie maksymalnie 125,40 zł, co stanowi niewielką podwyżkę w porównaniu z 2019 r., kiedy za psa trzeba było zapłacić 123,18 zł. Za opóźnienie w uiszczeniu opłaty zostaną naliczone odsetki.

Wyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyWyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicyCzytaj dalej

Niższa opłata, jeśli pies urodził się w trakcie trwania roku podatkowego

Podatek, który należy opłacić do 30 kwietnia, obowiązuje także właścicieli psów, które urodzą się po tej dacie. Wówczas czas rozliczeniowy trwa do momentu, w którym zwierzę nie ukończy 2 miesiąca życia.

Posiadacze pupili, które przyjdą na świat w drugiej połowie 2020 r., będą zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 50 proc. od kwoty podstawowej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"

Kto jest zwolniony z podatku?

Nie wszystkie grupy obywateli są zobligowane do uregulowania należności z tytułu posiadania psa, ponieważ podatek jest wpłacany na rzecz gminy - przypomina tvn24bis.pl. Gmina samodzielnie ustala wysokość opłaty, która dla przykładu w Szczecinie wynosi w tym roku 50 zł - informuje vivus.pl.

Z kolei przepisy obowiązujące w Krakowie zwalniają z podatku osoby, które adoptowały psa ze schroniska lub posiadają wysterlizowanego pupila. Podstawą do zwolnienia z opłaty jest udokumentowanie tych wyjątków w urzędzie gminy.

Poza mieszkańcami miast i gmin, w których podatek nie obowiązuje m.in. w Warszawie, daniny nie muszą płacić osoby powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe - podaje next.gazeta.pl. Również rolnicy, posiądający nie więcej niż dwa psy, są zwolnieni z obowiązku uiszczania opłaty. Podatek nie dotyczy także osób niepełnosprawnych, które dysponują jednym psem asystującym oraz obywateli ze znacznym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji, które są uprawnione do korzystania z pomocy jednego czworonoga. Personel dyplomatyczny i urzędnicy konsularni, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa lub prawa stałego pobytu na terytorium Polski, również nie muszą płacić podatku od psa.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Co z pozostałymi zwierzętami?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera przepisy dotyczące uiszczania corocznej opłaty jedynie za psa. W związku z tym właściciele innych zwierząt m.in. kotów, rybek, chomików czy królików nie są zobligowani do płatności.

Urzędnicy informują, że obywatele często uchylają się od płacenia podatku. Warto podkreślić, że wpływy z danin przeznaczane są na cele związane z opieką nad zwięrzętami. Niektóre miasta przeznaczają te pieniądze na rzecz schornisk. Część z nich finansuje w ten sposób dystrybutory z woreczkami na psie odchody.

Informację o tym, czy w danej gminie obowiązuje podatek od psa, można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej lub w odpowiednim urzędzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zwrócił mu uwagę, w odwecie pokiereszował twarz. Policja szuka młodego człowieka z autobusu 186
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Polak prowadził relację z włoskiej izolatki. Zwykła poczekalnia i robaki [FILM]
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News