BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Poczta rezygnuje ze znaczków na listach poleconych. Zostaną zastąpione nowym rozwiązaniem

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Poczta wycofuje znaczki z listów poleconych. W ich miejscu pojawi się nowe rozwiązanie, którego celem jest uproszczenie zasad nadawania korespondencji i przyspieszenie procesu obsługi klientów w punktach. Znaczki nadal będą zdobiły listy nierejestrowane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy znaczki znikną z listów poleconych

  • Dlaczego Poczta zdecydowała się na zmiany

  • Jakie okolicznościowe znaczki zostaną wypuszczone w najbliższym czasie

Poczta wdraża przełomowe zmiany. Skorzystają klienci

Poczta postanowiła zrezygnować ze znaczków. Każdy, kto otrzyma list polecony po 1 maja 2021 r. nie znajdzie na nim kultowego wzoru. Zmiany będą obejmowały zarówno listy polecone w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.

Portal bankier.pl donosi, że w miejscu znaczków pojawi się nowa nalepka +R+. Na naklejce będzie widniała kwota należnej opłaty za przesyłkę listową.

Jak Poczta argumentuje zmiany? Poprzez nowe rozwiązanie Poczta chce przede wszystkim uprościć zasady nadawania korespondencji poleconej i ujednolicić formy opłaty za przesyłki rejestrowane. Dodatkowo dzięki rezygnacji ze znaczków proces obsługi klientów w placówkach będzie znacznie szybszy.

Na ten moment listy polecone stanowią 1/3 łącznej korespondencji listowej, za którą odpowiada Poczta. W oficjalnym komunikacie Poczta przekonuje, że klienci umowni od dawna mają opcję wysłania listu bez znaczka.

Doświadczenie wskazuje, że rezygnacja z tej nalepki usprawniła przygotowanie i wysyłkę korespondencji. Dlatego też Poczta chce rozszerzyć to rozwiązanie o wszystkich klientów.

Co do zasady listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi w chwili nadawania i doręczenia. Dzięki temu klient dostaje potwierdzenie nadanie przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy trafiła do obiorcy.

Poczta wskazuje, że klienci mogą wysyłać korespondencję poleconą na dwa sposoby – jako list priorytetowy lub ekonomiczny. Pierwsza opcja zakłada realizację usługi w następnym dniu roboczym po nadaniu, pod warunkiem że list został wysłany do godziny 15:00. Z kolei przewidywany termin dostawy w przypadku wysyłki ekonomicznej to maksymalnie 3 dni robocze.

Niektóre znaczki nadal będą w obiegu

Jednak Poczta nie rezygnuje ze znaczków całkowicie. Tradycyjne nalepki pozostaną w obiegu jako forma zapłaty, ale tylko za wysyłkę listów nierejestrowanych. Zatem każdy tzw. „zwykły” list będzie posiadał znaczek, nawet jeśli klient wyśle go w maju.

Znaczki zadebiutowały na Poczcie ponad 160 lat temu i stanowią ważny element jej bogatej historii, dlatego też Poczta zamierza kontynuować emisję nalepek okolicznościowych. Tego typu znaczki cieszą się dużym uznaniem wśród filatelistów.

W najbliższym czasie pojawi się kilka nowych pozycji. Poczta wyemituje znaczki „Powstania Śląskie”, „Owady pożyteczne”, „Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021” czy „Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >