BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mocne słowa polityka PiS w Polsacie News. Temat dotyczył Poczty Polskiej

27 Kwietnia 2020

(Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Poczta Polska przygotowuje się do wyborów prezydenckich zgodnie z decyzją premiera – poinformował w rozmowie z Polsat News wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk zarzucił samorządowcom, którzy odmówili przekazania danych ze s

Poczta Polska szykuje się do wyborów

Sasin, który gościł w niedzielę wieczorem w Polsat News pytany był o przygotowania Poczty Polskiej do wyborów i o druk kart do głosowania. Wicepremier zapewnił, że "Poczta Polska przygotowuje się do wyborów zgodnie z decyzją pana premiera".   

Poczta Polska w czwartek poinformowała, że skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką operator ten ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Polegać będzie ona na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazania kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych.

Tymczasem wielu burmistrzów i prezydentów odmówiło przekazania spisów Poczcie Polskiej.

- To pokazuje, że jest duża grupa ludzi, która dąży do anarchii w Polsce – tak wicepremier odniósł się do decyzji samorządowców. - Jakim prawem ci samorządowcy odwołują się do ustawy, która nie obowiązuje (o wyborach korespondencyjnych, którą zajmuje się obecnie Senat)? – pytał Sasin. - Obowiązuje inna ustawa z 14 kwietnia, tzw. II ustawa antycovidowa, gdzie wyraźnie jest zapisane, że Poczta, jako wyznaczony operator, ma prawo do tego, aby żądać od wszystkich podmiotów publicznych dostępu do wszelkich rejestrów i wszelkich spisów danych osobowych – dodał.

Wicepremier podkreślił, że ci, którzy odmówią wydania spisów, będą łamali prawo i  będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Na uwagę, że prawo nie działa wstecz i pytanie czy można przygotowywać się do wyborów, choć nie ma jeszcze ustawy, Sasin podkreślił, że „jeśli ustawa wejdzie w życie, to wybory odbędą się 10 maja w drodze korespondencyjnej, a jeśli nie - to wyborów nie będzie".

Będzie porozumienie w koalicji?

Pytany o nieporozumienia w koalicji odnośnie daty wyborów (Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwia się majowym wyborom), Sasin przypomniał, że wśród partii wchodzących w skład koalicji rządzącej niejednokrotnie występowały wcześniej różnice zdań, ale „zawsze ostatecznie udawało się znaleźć porozumienie”.

- Szansa na to, żeby tak było w dalszym ciągu nadal jest. Będziemy rozmawiać – podsumował wicepremier.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

Czytaj więcej >