Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 09.03.2020. KPRM. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra spraw wewnetrznych i administracji Mariusza Kaminskiego, nt. przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Marca 2020

Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejsca

Płyn do dezynfekcji to w tym momencie towar najbardziej pożądany, a przy tym deficytowy. Po apelach farmaceutów Główny Inspektor Farmaceutyczny zezwolił na rozlewanie płynu do opakowań o mniejszej pojemności.

Płyn do dezynfekcji - towar deficytowy

Pomimo, że polscy farmaceuci są w stanie wytworzyć prosty płyn do dezynfekcji w niedługim czasie, to prawa nie pozwala na wydawanie go pacjentom. Konieczna jest lekarska recepta - czytamy w “Rzeczpospolitej”. A obecnie jest to towar deficytowy i w obliczu epidemii każdy powinien mieć do niego dostęp.

Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceChiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceCzytaj dalej

Aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji

Dziennik pisze, że aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji z dużego zbiorczego pojemnika do mniejszych, które mogłyby służyć pacjentom do indywidualnego użytku. A farmaceuci przekonują, że w gdyby wybuchła epidemia, to aptekarze mogliby przecież sami wytwarzać i wydawać brakujący płyn do dezynfekcji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Skandaliczny plakat w szkole podstawowej. Mamy zdjęcia i odpowiedź dyrekcji

- Epidemia koronawirusa uwypukliła potrzebę uruchamiania niestandardowych procedur kryzysowych. W Polsce, zarówno w sytuacjach standardowych, jak i awaryjnych, możliwości farmaceuty są bardzo ograniczone - mówi na łamach “Rz” Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

GIF zezwala na wydawanie płynu do dezynfekcji

Ze względu na duże zapotrzebowanie na płyn do dezynfekcji oraz zagrożenie epidemią, we wtorek 10 marca Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie sprzedaży w aptekach środków dezynfekujących do ciała a także płynu do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku.

“Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, GIF informuje, że apteki posiadające izby recepturowe (pomieszczenia, w których wytwarza się leki), mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych lub dostarczonych przez pacjenta” - poinformowano w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaszli od tyłu, użyli butelki. Wyrwali plecak, telefony i uciekli. Napad na młodych mężczyzn w Piasecznie
  2. Czy koronawirusem można zarazić się od zwierząt domowych? Odpowiedzi udziela WHO
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. 42 osoby nie żyją, chciały ratować się przed chorobą z Chin. Tragedia za granicą
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News