Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejsca
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 11.03.2020 01:00

Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejsca

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Płyn do dezynfekcji - towar deficytowy

Pomimo, że polscy farmaceuci są w stanie wytworzyć prosty płyn do dezynfekcji w niedługim czasie, to prawa nie pozwala na wydawanie go pacjentom. Konieczna jest lekarska recepta - czytamy w “Rzeczpospolitej”. A obecnie jest to towar deficytowy i w obliczu epidemii każdy powinien mieć do niego dostęp.

Aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji 

Dziennik pisze, że aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji z dużego zbiorczego pojemnika do mniejszych, które mogłyby służyć pacjentom do indywidualnego użytku. A farmaceuci przekonują, że w gdyby wybuchła epidemia, to aptekarze mogliby przecież sami wytwarzać i wydawać brakujący płyn do dezynfekcji.

- Epidemia koronawirusa uwypukliła potrzebę uruchamiania niestandardowych procedur kryzysowych. W Polsce, zarówno w sytuacjach standardowych, jak i awaryjnych, możliwości farmaceuty są bardzo ograniczone - mówi na łamach “Rz” Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.

GIF zezwala na wydawanie płynu do dezynfekcji

Ze względu na duże zapotrzebowanie na płyn do dezynfekcji oraz zagrożenie epidemią, we wtorek 10 marca Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie sprzedaży w aptekach środków dezynfekujących do ciała a także płynu do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku.

“Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, GIF informuje, że apteki posiadające izby recepturowe (pomieszczenia, w których wytwarza się leki), mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych lub dostarczonych przez pacjenta” - poinformowano w komunikacie.