BiznesINFO.pl
PKO-BP-bank-polski-biznesinfo

Biznesinfo

PKO BP i Pekao SA mają świetną wiadomość dla klientów. Banki przygotowały zmiany w lokatach

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Banki podnoszą oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat. Od piątku 22 kwietnia wyższe oprocentowanie mają klienci PKO BP, a od 4 maja klienci Banku Pekao SA. Nową ofertę produktową mają w rękawie także inne banki. 

Oprocentowanie lokat na przestrzeni kilku ostatnich lat można porównać do nieudolnego szukania złotego naszyjnika w morzu. Jeszcze dwa lata temu nie opłacało się w ogóle trzymać pieniędzy w banku, gdyż korzystniejsze rozwiązania oferowały chociażby rynki kapitałowe. Jednak przy rosnącej inflacji banki wyszły z nowymi propozycjami na przeciw klientom. 

PKO BP i Pekao SA podnoszą oprocentowanie lokat

Bank PKO BP podniósł oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych z 0,01 proc. do 0,5 proc. Z kolei oprocentowanie PKO Konta Dziecka i Rachunek SKO Konto dla Ucznia sięgnie 0,8 proc. (do kwoty 2,5 tys zł na rachunku) a powyżej tej kwoty 0,5 proc. 

Bank Pekao SA poinformował, że klienci na “kontach Oszczędnościowych Mój Skarb odnotują wzrost 1 proc., a na Koncie Oszczędnościowym Premium nastąpi wzrost do 1,2 proc. “

Czy opłaca się trzymać pieniądze na rachunkach bankowych 

Jeszcze dwa lata temu magazyn Forbes informował, że “Polacy masowo rezygnują z terminowych lokat bankowych”. Oszczędzanie w bankach nie miało sensu. Symbolicznie wypłacane minimalne odsetki, od których państwo jeszcze pobierało podatek dawało w rezultacie brak zarobku a nawet pod wpływem inflacji przyniosło stratę. Według Expandera polskie lokaty w lipcu 2020 roku były najmniej dochodowe w Europie. W skali roku traciły na wartości 3,38 proc. 

Obecnie banki muszą zrobić coś, by zatrzymać klientów. Od 15 kwietnia Lokata na Nowe Środki w Pekao S.A. do 1 mln zł jest oprocentowana od 2,25 proc. do 2,75 proc. Wysokość zależy od czasu ulokowania środków, czy na trzy, sześć czy może dwanaście miesięcy.  Z kolei mBank zaktualizował ofertę produktów oszczędnościowych i od 19 kwietnia klientom oprocentowanie eKonta wzrosło z 0,01 do 0,75 proc. Bank Millennium złożył ofertę, że od 14 maja oprocentowanie nowych środków wyniesie 2,5 proc. Oprocentowanie będzie naliczane przez 60 dni. 

Inflacja na którą nie masz wpływu 

Inflacja ma kolosalne znaczenia dla realnego zasobu portfela. Przy oszczędzaniu jak i pożyczaniu pieniędzy np. w formie kredytu hipotecznego należy uwzględniać długoterminowe wahania. 

W latach 70. XX wieku inflacja oznaczała “wzrost ilości pieniądza w obiegu i znaczną utratę jego wartości poprzez wzrost cen”. Dzisiaj inflację rozumiemy jako wzrost cen produktów i usług, analizowany i podawany do wiadomości przez GUS.

Niestety nie istnieje stan, w którym ceny nie zmieniają się w czasie, a wartość produktów jest stabilna. 

Na świat w którym żyjemy wpływają różne siły. Pierwszą siłą  jest Państwo, które się zadłuża i które chce jak najmniej płacić za obsługę długów, a więc chce doprowadzić do tego, by pieniądz tracił wartość. Jednocześnie celem jest uzyskiwanie jak największych wpływów podatkowych. Drugą siłą są przedsiębiorstwa, dla których zysk jest wartością nadrzędną. Trzecią siłą są konsumenci, którym zależy by ceny produktów i usług spadały. 

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >