PIT wypełniony przez fiskusa nie zwalnia z myślenia
flickr
Autor Radosław Święcki - 23 Marca 2020

Lepiej przyjrzyj się dokładnie uldze na dziecko w rozliczeniu PIT. Możesz sporo stracić

Urodziło ci się w ciągu ostatnich dwóch lat dziecko? Sprawdź swój przygotowany przez skarbówkę PIT. Możesz stracić nawet 1000 zł.

Sprawdź PIT!

Wypełniony przez fiskusa PIT nie zwalnia z myślenia. Może się bowiem okazać, że skarbówka błędnie przypisała podatnikowi ulgę na dziecko.

O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta podaje przykład czytelnika, któremu w kwietniu 2018 r. urodziło się dziecko, zatem w rozliczeniu podatkowym za ten rok ulga na dziecko przysługiwała za dziewięć miesięcy. Tymczasem w rozliczeniu za kolejny 2019 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przepisała dane podatnika z 2018 r. i w związku z tym wykazała w PIT-37 ulgę za dziewięć miesięcy, mimo że przysługiwała mu ona za cały 2019 r., czyli za 12 miesięcy.

Wielu z nas dostanie od rządu 2 tys. zł przestojowego. Nie wszyscy jednak będą mogli na nie liczyćWielu z nas dostanie od rządu 2 tys. zł przestojowego. Nie wszyscy jednak będą mogli na nie liczyćCzytaj dalej

Na szczęście czytelnik wychwycił błąd i nie zaakceptował przygotowanego przez fiskusa zeznania podatkowego. Gdyby nie zweryfikował danych, wówczas, straciłby kilkaset złotych (za trzy miesiące, których nie policzył mu system). Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeśli podatnik nie poprawi wypełnionego przez skarbówkę zeznania, wówczas system uzna je za złożone w wersji przygotowanej przez KAS.

New York Times: Są nowe symptomy zarażenia Covid-19. Zalecana izolacja osób, u których występująNew York Times: Są nowe symptomy zarażenia Covid-19. Zalecana izolacja osób, u których występująCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. 45-latek z Głogowa zmarł w kwarantannie. Padły mocne oskarżenia pod adresem rządu

Można stracić ponad 1000 zł!

Gazeta podaje inny – dość skrajny – przykład sytuacji, gdy podatnikowi urodziło się dziecko w grudniu 2018 r., co oznacza, że za 2018 r. przysługiwała mu ulga tylko za miesiąc. Skoro zatem system Twój e-PIT pobiera dane z zeznań za 2018 r., może się zdarzyć, że w zeznaniu za 2019 r. fiskus wykazał ulgę również tylko za miesiąc. W efekcie, jeśli taki podatnik nie poprawił swojego zeznania, może stracić ulgę za jedenaście miesięcy, czyli 1019,37 zł.

Resort finansów zapewnia, że system działa prawidłowo, tylko dane źródłowe (które KAS bierze pod uwagę przy wypełnianiu PIT-37) mogą być błędne.

– Dla podatników to bez znaczenia. Należałoby zastanowić się nad tym, czy racjonalne jest, aby w przypadku ulgi prorodzinnej system wykorzystywał dane z poprzedniego roku – komentuje dla dziennika Radosław Kowalski, doradca podatkowy.

Przypomnijmy, że w tym roku – w związku z sytuacja wokół koronawirusa – termin złożenia zeznania podatkowego ma zostać wydłużony do końca maja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Włochy opublikowały porażający raport. Nie wszyscy, którzy zmarli na koronawirusa, wcześniej chorowali, smutna prawda
Profesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuProfesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News